Manipulacja ukarana po latach

KSA
opublikowano: 27-07-2010, 00:00

Finału doczekała się sprawa o manipulację kursem Pażuru. Przestępstwo popełniono przed dziesięciu laty.

Finału doczekała się sprawa o manipulację kursem Pażuru. Przestępstwo popełniono przed dziesięciu laty.

Środowisko nieraz narzekało na ślimaczące się w polskich prokuraturach i sądach sprawy dotyczące rynku kapitałowego. Nic dziwnego, bo argumentów do utyskiwań wciąż nie brakuje.

Właśnie zapadł wyrok w sprawie manipulacji kursem handlującej tytoniem spółki Pażur. Przestępstwa popełniono w latach 1999-2000. Oskarżono cztery osoby. Jedną skazano na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i 1 milion złotych grzywny. Trzy pozostałe — na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i po 350 tys. zł grzywny. Kilka tygodni temu ukarano natomiast trzy osoby, które przed dziesięciu laty manipulowały kursem Ferrum. Dzięki wyrokom sprawiedliwości stało się zadość, tyle że np. Pażur od dawna nie jest już notowany na GPW. Wszystko wskazuje jednak na to, że to ostatnie tak stare sprawy.

— Spraw dotyczących ryku kapitałowego sprzed kilkunastu lat w sądach i prokuraturach już nie ma — informuje Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Dodaje, że jest jeszcze kilka zawiadomień dotyczących możliwych przestępstw sprzed kilku lat.

— Wszystkie monitorujemy, głównie korzystając przy tym ze statusu pokrzywdzonego. W przypadku, kiedy widzimy, że sprawa niebezpiecznie się ciągnie, staramy się przypominać. Piszemy pisma do prezesów sądów albo przewodniczących wydziałów z prośbą o przyspieszenie terminów — tłumaczy Łukasz Dajnowicz.

KNF chciałaby, by wyroki zapadały szybciej. Pocieszające jest to, że urząd zauważył ostatnio przyspieszenie np. w wyznaczaniu terminów rozpraw, szczególnie w stolicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu