Marcel Marceau w Warszawie

Michał Mizera
opublikowano: 20-08-2004, 00:00

Absolutna sensacja! Marcel Mar-ceau, genialny mim i żywa historia dwudziestowiecznej pantomimy, reformator teatru, wielki aktor i wychowawca wielu pokoleń ludzi teatru będzie honorowym gościem czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w warszawskim Teatrze na Woli.

Poprowadzi warsztaty dla adeptów sztuki ciała, w trakcie wykładów będzie objaśniał swoją koncepcję tej odmiany teatru, zaprezentuje też nagrania swoich najgłośniejszych spektakli. Niezwykłą okazją będzie możliwość zobaczenia ćwiczeń i krótkich etiud w wykonaniu samego Marceau.

Pantomima niesłusznie uchodzi za niepełnowartościową odmianę teatru. Mowa ciała, ruch aktora, gest, mimika potrafią wyrazić niejednokrotnie więcej niż słowo. I jest tak samo stara jak teatr dramatyczny, wszak korzeni pantomimy można szukać w tańcu greckiego chóru tragicznego, w rzymskich mimach, we włoskiej komedii dell’arte czy w widowiskach jarmarcznych. Sztuka ta ma zresztą w Polsce wielu zagorzałych zwolenników, a Polak Henryk Tomaszewski uchodzi za jednego z największych twórców teatru pantomimy na świecie. Po jego śmierci dzieło Mistrza kontynuują uczniowie — spektakl „Małpy” Wrocławskiego Teatru Pantomimy będzie jednym z wydarzeń festiwalu. I niech się nikomu nie wydaje, że to mądre i piękne przedstawienie jest bardziej o małpach niż o nas samych...

Poza tym w programie: „Astronomie dla owadów” rosyjskiego Black Sky White Theatre, arcyśmieszny „Gaz rozśmieszający” niemieckiej artystki Berit Barthuschki, „Tajemnice histrionów” w wykonaniu łotewskiego Riga’s Pantomima, „Mozart Preposteroso” Noli Rae oraz pierwszy autorski spektakl młodego aktora Bartłomieja Ostapczuka. W trakcie festiwalu jego pomysłodawca Stefan Niedziałkowski będzie obchodził 40-lecie pracy artystycznej, zaprezentuje z tej okazji swój spektakl „Przebudzenie”. Jego wychowankowie ze Studia pokażą premierę „Zwierciadła milczenia”.

Teatr na Woli, 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, 20-29 VIII, bilety: tel. 22 632 03 60, faks 632 03 70

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Marcel Marceau w Warszawie