Marcinkiewicz: 6 do 10 mld zł corocznie z prywatyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 16:15

Od 6 do 10 mld zł corocznych przychodów z prywatyzacji przez cztery lata zapowiedział desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz, przedstawiając program gospodarczy swojego przyszłego rządu.

Od 6 do 10 mld zł corocznych przychodów z prywatyzacji przez cztery lata zapowiedział desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz, przedstawiając program gospodarczy swojego przyszłego rządu.

    Dodał, że od 4 do 6 mld zł pochodziłoby z prywatyzacji przez giełdę.

    Marcinkiewicz poinformował, że PiS przygotowało listę kilkudziesięciu spółek, w których skarb państwa powinien zachować kontrolę. Dodał, że ograniczono liczbę spółek, w których Skarb Państwa miałby pozostawić udziały na poziomie 25 proc., "czyli z tak zwaną bierną kontrolą". Zdaniem Marcinkiewicza, jest to "ukłon w stronę PO". Dodał, że nie zrezygnowano z pozostawienia 50 proc. kontroli Skarbu Państwa w niektórych spółkach.

    Z programu gospodarczego PiS przekazanego dziennikarzom wynika, że miałaby też być grupa spółek, nad którymi SP zachowałby stuprocentową kontrolę. Są to spółki przesyłowe "w sektorach sieciowych". Z wcześniejszych deklaracji PiS wynikało, że są to m.in. energetyka i sektor paliwowy.

    Lista spółek wszystkich trzech grup zostanie przedstawiona publicznie wraz z wyjaśnieniem, dlaczego zachowanie własności SP w tych spółkach jest zgodne - zdaniem PiS - z interesem państwa. Z programu wynika też, że "prywatyzacja ma być ściśle powiązana z polityką gospodarczą państwa tak, by umożliwić działania prywatyzacyjne w interesie gospodarki, a nie wyłącznie budżetu".

    15 do 20 proc. środków uzyskanych z prywatyzacji spółek w sektorach sieciowych zostanie przeznaczone na cele rozwojowe, a szczególnie na rozwój infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane