Marcinkiewicz: Dla dobra gospodarki złotówka powinna być słabsza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-01-2006, 12:32

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że dla dobra polskiej gospodarki złotówka powinna być słabsza niż obecnie. Szef rządu zapowiedział w piątek, że będzie namawiał Radę Polityki Pieniężnej (RPP), by jeszcze w styczniu obniżyła stopy procentowe.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że dla dobra polskiej gospodarki złotówka powinna być słabsza niż obecnie. Szef rządu zapowiedział w piątek, że będzie namawiał Radę Polityki Pieniężnej (RPP), by jeszcze w styczniu obniżyła stopy procentowe. 

"Mamy umacniającą się złotówkę. (...) nie mówię o tym z radością i uśmiechem, tylko z troską, bo silna złotówka może oznaczać zahamowanie eksportu, który dziś cały czas jest głównym źródłem wzrostu gospodarczego w Polsce" - powiedział Marcinkiewicz na konferencji prasowej w piątek w Białymstoku.

Według niego, złoty w stosunku 3,90-4,00 do euro byłby dla polskiej gospodarki dużo lepszy niż obecny, dużo silniejszy. Premier zapowiedział, że dlatego będzie spotykał się niedługo z prezesem NBP i RPP, by namówić Radę do obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym miesiącu.

"Po to, by dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce mogła być szybsza. Tylko w ten sposób będziemy w stanie redukować bezrobocie i wpływać na tworzenie nowych miejsc pracy, a więc na najważniejszy problem, z jakim mamy w Polsce do czynienia" - oświadczył premier. 

Pytany przez dziennikarzy, nie chciał ujawnić nazwiska nowego ministra skarbu. "Nazwisko ministra skarbu mogę zdradzić - Kazimierz Marcinkiewicz (po odwołaniu ministra Andrzeja Mikosza premier osobiście zastępuje tego ministra - przyp. PAP)" - powiedział premier.

W czwartek złoty znalazł się poniżej 3,80 za euro. W piątek rano za euro płacono 3,8080 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Marcinkiewicz: Dla dobra gospodarki złotówka powinna być słabsza