Marcinkiewicz: Jest miejsce na kolejną obniżkę stóp proc. o 25 pb

Internet Securities
opublikowano: 02-03-2006, 12:26

Po lutowej obniżce stóp procentowych banku centralnego o 25 pb jest jeszcze miejsce na podobny ruch, uważa premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Po lutowej obniżce stóp procentowych banku centralnego o 25 pb jest jeszcze miejsce na podobny ruch, uważa premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Ja widzę jeszcze miejsce na podobną obniżkę stóp procentowych w najbliższym czasie” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej w Tarnowie, transmitowanej przez TVN 24.

„Warunki makroekonomiczne w Polsce, także dzięki działaniom mojego rządu, są bardzo dobre i takie miejsce na tę obniżkę i na kolejną obniżkę jeszcze istnieją. To dla gospodarki dobra wiadomość” – dodał premier.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła na zakończonym we wtorek posiedzeniu stopy procentowe o 25 pb ze względu na wzrost prawdopodobieństwa, że inflacja konsumencka pozostanie w 2006 roku poniżej celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.). Była to druga obniżka o 25 pb z rzędu.

Podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 4,00%. Inflacja konsumencka utrzymała się w styczniu na grudniowym poziomie 0,7% r/r.

Także ekonomiści bankowi sądzą, że przewaga „gołębi” w RPP w stosunku 6:4 podczas głosowania nad obniżką stóp procentowych toruje drogę do kolejnych obniżek stóp procentowych. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane