Marcinkiewicz: Po 10 X rozpoczną się rozmowy z PO o składzie rządu

Internet Securities
opublikowano: 28-09-2005, 15:07

W tygodniu rozpoczynającym się 10 października będą toczyły się rozmowy między Prawem i Sprawiedliwością (PiS) a Platformą Obywatelską (PO) na temat składu rządu tak, by 19 października prezydent mógł zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu, zapowiedział w środę kandydat PiS-u na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

W tygodniu rozpoczynającym się 10 października będą toczyły się rozmowy między Prawem i Sprawiedliwością (PiS) a Platformą Obywatelską (PO) na temat składu rządu tak, by 19 października prezydent mógł zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu, zapowiedział w środę kandydat PiS-u na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Dodał, że w czwartek ruszają rozmowy zespołów konsultacyjnych na temat wspólnych elementów i rozbieżności w programach obu partii i do piątku, 7 października, ma być ustalony wspólny program koalicji rządowej.

„Tydzień od 10 października byłby przeznaczony na uzgodnienia dotyczące składu i struktury rządu tak, by 19 października mogłoby się odbyć pierwsze posiedzenie Sejmu” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej.

Zgodnie z konstytucją, prezydent zwołuje pierwsze posiedzenie Sejmu w ciągu 30 dni od wyborów, czyli do 24 października. Następnie, w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu, prezydent powołuje prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami rządu.

Z kolei premier ma wówczas 14 dni na przedstawienie w izbie programu swojego gabinetu i uzyskanie wotum zaufania (bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane