Marcinkiewicz przedstawi w poniedziałek program rządu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 10:50

Kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi swoje propozycje programowe dotyczące działania przyszłego rządu i jego celów strategicznych. Marcinkiewicz powtórzył, że rząd powstanie do końca października. Jego zdaniem, jest szansa, że już 24 października, czyli dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, przedstawi skład rządu.

Kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi swoje propozycje programowe dotyczące działania przyszłego rządu i jego celów strategicznych. Marcinkiewicz powtórzył, że rząd powstanie do końca października. Jego zdaniem, jest szansa, że już 24 października, czyli dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, przedstawi skład rządu.

"Chcę w poniedziałek przedstawić swoje propozycje dotyczące głównego zarysu programu działania rządu i chcę to zrobić dlatego w poniedziałek, żeby nie uczestniczyć w kampanii przed pierwszą turą wyborów prezydenckich" - powiedział dziennikarzom w czwartek podczas spotkania z osobami niepełnosprawnymi.

Dodał, że będzie oczekiwał odpowiedzi PO i jej kandydata na wicepremiera Jana Rokity na propozycje, które przedstawi. Podkreślił, że na etapie prac nad programem będzie korzystał z pomocy ekspertów i większego zespołu negocjacyjnego. Marcinkiewicz powiedział, że w tej chwili czeka "na pisemną odpowiedź" Rokity na swój środowy list do niego.

Kandydat na premiera wysłał w środę do Rokity list, w którym wskazał na punkty zbieżne i rozbieżne w koncepcjach PiS i PO dotyczących rządzenia. Była to odpowiedź na wtorkowy list Rokity, w którym ten przedstawił koncepcje PO związane z konstrukcją nowego rządu.

Jak dodał, odpowiedź Rokity i odniesienie się przez niego do rozbieżności między PiS i PO, co do sposobu rządzenia, pozwoli przejść obu ugrupowaniom do rozmów programowych. Podkreślił, że jak tylko otrzyma odpowiedź od kandydata PO na wicepremiera poinformuje o tym dziennikarzy.

Marcinkiewicz, zapowiadając rozpoczęcie rozmów programowych z Platformą na poniedziałek, podkreślił, że po akceptacji programu przyjęta zostanie struktura rządu, a dopiero na końcu koalicjanci przejdą do spraw personalnych. Jak ocenił, skład rządu omawiany może być dopiero, gdy "kampania prezydencka będzie zmierzała do końca".

Kandydat PiS jest przekonany, że do 19 października, czyli do pierwszego posiedzenia Sejmu, powstanie program działania rządu, a być może też jego struktura organizacyjna.

Marcinkiewicz uważa, że sześcioosobowe Prezydium Sejmu, w którego skład, wedle propozycji szefa klubu PiS Ludwika Dorna, mieliby wejść przedstawiciele wszystkich ugrupowań sejmowych, nie utrudni funkcjonowania Izby. "Jestem przekonany, że realizacja dobrego programu PiS napotka nie opór, tylko pomoc wszystkich ugrupowań politycznych" - powiedział. "Wszyscy się wypowiadają, że mają podobne programy do naszego, więc będziemy ich namawiali do tego, by popierali rząd" - dodał Marcinkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane