Marcinkiewicz rozmawiał z Friedem o bezpieczeństwie energetycznym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 12:28

O bezpieczeństwie energetycznym Polski i Europy i o współpracy polsko-amerykańskiej rozmawiał w środę w Warszawie premier Kazimierz Marcinkiewicz z zastępcą sekretarza stanu USA Danielem Friedem.

O bezpieczeństwie energetycznym Polski i Europy i o współpracy polsko-amerykańskiej rozmawiał w środę w Warszawie premier Kazimierz Marcinkiewicz z zastępcą sekretarza stanu USA Danielem Friedem.

Komunikat CIR przekazany PAP podkreśla, że obaj rozmówcy wyrazili zadowolenie z trwającego od dwóch lat dialogu strategicznego między przedstawicielami Polski i Stanów Zjednoczonych. "Za niezwykle ważną dla rozwoju dwustronnych kontaktów oraz współpracy na arenie międzynarodowej polski premier uznał zbliżającą się wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA" - informuje CIR.

Premier podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne "jest w tej chwili dla Polski i dla całej Unii Europejskiej sprawą strategiczną".

W trakcie porannej rozmowy - informuje komunikat CIR - omówiono także kwestie związane z rozwojem inwestycji amerykańskich w Polsce. W 2005 roku bezpośrednie inwestycje w naszym kraju wyniosły 10 mld złotych, a Stany Zjednoczone znalazły się na trzecim miejscu wśród największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju.

Jak informuje CIR, premier zachęcał amerykańskich inwestorów do inwestowania w Polsce.

W nawiązaniu do stosunków Polski i USA poruszono także kwestię naszej współpracy w ramach misji stabilizacyjnej w Iraku. "Przedstawiciele delegacji amerykańskiej wyrazili uznanie za przedłużenie obecności polskich żołnierzy w Iraku, podkreślając ogromny wkład, jaki wniosła Polska w tworzenie i funkcjonowanie misji. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że Polska chce zmodernizować swoją armię i liczy w tej sprawie na współpracę i pomoc USA. Przy tej okazji wskazano także na potrzebę wspólnego wspierania demokracji na Ukrainie, Białorusi, w Gruzji oraz Kazachstanie" - podaje CIR.

Zastępca sekretarza stanu USA wyraził zadowolenie ze zbliżającej się (8-11 lutego) wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Stanach Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane