Marcinkiewicz: rząd "mocno ekspercki" oparty o ustalenia PiS z PO

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 29-10-2005, 15:53

Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi prezydentowi skłąd rządu mniejszościowego - bez Platformy Obywatelskiej. Rząd będzie miał charakter "mocno ekspercki", a jeśli będą się w nim politycy, to również "uznawani za ekspertów".

Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi prezydentowi skłąd rządu mniejszościowego - bez Platformy Obywatelskiej. Rząd będzie miał charakter "mocno ekspercki", a jeśli będą się w nim politycy, to również "uznawani za ekspertów".

- Brakuje mi już niewiele nazwisk do zamknięcia listy 17 ministrów - powiedział Marcinkiewicz.

Zaznaczył, że w rządzie zasiądą tylko ci politycy PiS, którzy są ekspertami, a osoby spoza PiS, które będą w rządzie, to też będą eksperci. Marcinkiewicz dodał, że w rządzie nie będzie podziału na resorty polityczne i niepolityczne.

Pytany, czy ministrem zdrowia będzie prof. Zbigniew Religa, odparł: "rozmawiam z prof. Religą i bardzo go cenię. Na to pytanie odpowiem w poniedziałek".

Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd, który w poniedziałek przedstawi prezydentowi do zaprzysiężenia, będzie miał program oparty na wspólnych decyzjach PiS i PO. Dodał też, że jeżeli nie dojdzie rozmów z PO, zaproponuje Platformie podpisanie "kontraktu programowego na czas określony". Jak mówił, będą w nim zapisane "wszystkie sprawy, które rząd w budżecie na 2006 rok będzie mógł zrealizować".

- Będziemy mogli co kwartał, czy po roku, oceniać realizację tego programu" - dodał Marcinkiewicz

Marcinkiewicz zaapelował w sobotę - na dwa dni przed zaprzysiężeniem rządu - do wszystkich Polaków, szczególnie do wyborców PO i PiS o naciski na posłów, a także polityków Platformy oraz PiS, aby doprowadzić do wspólnych rozmów.

Marcinkiewicz podkreślił jednocześnie, że rozpoczął prace nad przedstawieniem składu Rady Ministrów "ewentualnego rządu mniejszościowego".

- Ten rząd, taką Radę Ministrów przedstawię prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w poniedziałek - poinformował. Zaprzysiężenie odbędzie się o godz. 13. 00 - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane