Marcinkiewicz: W tej kadencji Sejmu Polska nie wejdzie do strefy euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 14:35

W tej kadencji Sejmu nie ma potrzeby, aby Polska wchodziła do strefy euro - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz na piątkowej konferencji prasowej poświęconej programowi cięć w administracji rządowej "Tanie Państwo".

W tej kadencji Sejmu nie ma potrzeby, aby Polska wchodziła do strefy euro - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz na piątkowej konferencji prasowej poświęconej programowi cięć w administracji rządowej "Tanie Państwo".

Marcinkiewicz odniósł się do stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie planów wejścia nowych krajów członkowskich do strefy euro. W piątek komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia wyraził w zaniepokojenie, że Polska jako jedyny kraj z dziesięciu, które w ubiegłym roku weszły do Unii Europejskiej, nie wyznaczyła daty wprowadzenia euro.

"Jestem przekonany, że rząd polski jest świadomy swoich obowiązków wynikających z integracji z Unią Europejską i wie, że Polska musi wejść do strefy euro i musi być do tego dobrze przygotowana" - powiedział Almunia na konferencji prasowej w Brukseli.

"Mamy plan naprawy finansów publicznych, doprowadzenia w ciągu czterech lat do wypełnienia wszystkich wskaźników z traktatu z Maastricht. Nie widzimy powodów, by realizować plan przystąpienia Polski do strefy euro, jest to przedwczesne" - podkreślił Marcinkiewicz.

Zgodnie z Traktatem z Maastricht, wszystkie kraje członkowskie UE powinny docelowo wejść w skład unii walutowej. Tylko Wielka Brytania i Dania wynegocjowały tzw. formułę opt-out, która zezwala na samodzielny wybór waluty. Polska jest zobowiązana do wprowadzenia euro na mocy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i Traktatu Akcesyjnego.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro dokonujący tej operacji kraj musi spełniać kryteria z Maastricht: mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa, i mieć długoterminowe stopy procentowe nie przekraczające o więcej niż o 2 pkt. proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji. Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB.  

Przejście danego kraju na euro jest poprzedzone dwuletnim stosowaniem mechanizmu ERM2. Jest to mechanizm kursowy, który ma zbadać stabilność danej waluty wobec euro w dopuszczalnym korytarzu wahań kursu wynoszącym plus minus 15 procent.

W połowie października podczas spotkania z inwestorami zagranicznymi ekspert gospodarczy PiS Cezary Mech powiedział, że Polska raczej nie wejdzie do mechanizmu walutowego ERM 2 w 2007 roku. Dodał, że Polska wejdzie do strefy euro wtedy, kiedy to będzie dla niej korzystne.

Wśród nowych krajów członkowskich UE wprowadzenie euro od 1 stycznia 2007 zakładają Litwa i Łotwa, Estonia - od 2008. Inne kraje planowały datę 2009-2010. Prezes NBP Leszek Balcerowicz wielokrotnie zachęcał do szybkiego wprowadzenia euro w Polsce. Rząd Marka Belki planował wejście Polski do strefy euro w 2009 roku.

Analitycy (m.in. z agencji ratingowej Fitch) oceniają zaś, że polski złoty może wejść do mechanizmu ERM2 w 2006-2007 roku, a w 2010 roku może zostać zastąpiony przez euro.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane