Marcinkiewicz: Współpraca rządu z samorządami jest kluczowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 17:48

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w piątek po spotkaniu z marszałkami województw, że współpraca rządu z samorządami jest kluczowa dla realizacji programu przyspieszenia rozwoju i naprawy państwa.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w piątek po spotkaniu z marszałkami województw, że współpraca rządu z samorządami jest kluczowa dla realizacji programu przyspieszenia rozwoju i naprawy państwa.

Jak poinformował, z marszałkami województw rozmawiał o "wielu problemach na styku samorządu i rządu". Zdaniem Marcinkiewicza, takie elementy w programie rządu jak: poprawa wykorzystania środków strukturalnych z Unii Europejskiej, poprawa współpracy między administracją rządową i samorządową oraz jasne rozdzielenie kompetencji między wojewodami a samorządami - to sprawy, które uzyskują poparcie samorządów.

Przewodniczący Konwentu Marszałków Województw, marszałek woj. świętokrzyskiego Franciszek Wołodźko powiedział po spotkaniu, że w strategicznych sprawach poglądy, które przedstawił premier, są zgodne z oczekiwaniami marszałków. "Dotyczą one przede wszystkim dwóch obszarów: rozdziału kompetencji miedzy wojewodą a marszałkiem oraz poprawy procedur związanych z wykorzystaniem środków unijnych" - dodał.

Jak powiedział Wołodźko, w czasie spotkania z premierem marszałkowie "wyartykułowali cały szereg problemów o różnej wadze".

Szef rządu poinformował dziennikarzy, że często będą odbywać się spotkania marszałków z ministrami, a zwłaszcza z szefami tych resortów, które "mają najwięcej do powiedzenia" w kwestii współpracy rządu z samorządami.

"Do dyspozycji marszałków oddałem tych ministrów, którzy mają najwięcej do powiedzenia w sprawach wspólnych. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie odpowiednie efekty już w 2006 roku" - dodał Marcinkiewicz.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przyznał, że liczy na to, iż wiedza i doświadczenie marszałków województw na tematy związane z rozwojem kraju zostaną wykorzystane przez ministrów. "W ten sposób zarówno na poziomie rządu, jak i samorządów, nasz program będzie mógł być realizowany" - argumentował premier.

Marcinkiewicz mówił też o ustawie kompetencyjnej. "Ta przyjęta w tym roku jest wielce niedoskonała. To jest ustawa, która niestety miesza kompetencje między wojewodą a marszałkiem, a nie porządkuje je" - podkreślił.

Premier zaznaczył, że to nie tylko opinia rządu, ale i marszałków województw. Dodał, że Rada Ministrów "prześledzi działanie tej ustawy" i jeszcze przed końcem roku dokona takich zmian, które będą "klarownie" rozdzielały kompetencje pomiędzy regionem, samorządem i wojewodą.

"To ułatwi działania i to w sposób bardzo znaczący" - uważa Marcinkiewicz.

Nowelizacja ustaw zmieniających podział zadań i kompetencji administracji terenowej, nazywana ustawą kompetencyjną, wprowadza w 32 ustawach zmiany polegające głównie na przekazaniu niektórych kompetencji wojewody samorządowi województwa lub powiatu, jako zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Ustawa została uchwalona w lipcu. Jej przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2006 r.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn poinformował w środę sejmową komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, że rząd utrzyma termin 1 stycznia przyszłego roku dla wejścia ustawy kompetencyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane