Marcinkiewicz zdziwiony pośpiechem Komisji Europejskiej ws. Banku BPH

Internet Securities
opublikowano: 23-01-2006, 13:39

Premier Kazimierz Marcinkiewicz dziwi się pośpiechowi, z jakim Komisja Europejska chce wyjaśnić kwestię zastrzeżeń polskiego rządu do planowanej fuzji należących do UniCredito Italiano banków Pekao SA i BPH. Zapowiedział, że rząd prześle odpowiedź do KE najdalej we wtorek.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz dziwi się pośpiechowi, z jakim Komisja Europejska chce wyjaśnić kwestię zastrzeżeń polskiego rządu do planowanej fuzji należących do UniCredito Italiano banków Pekao SA i BPH. Zapowiedział, że rząd prześle odpowiedź do KE najdalej we wtorek.

„To jest proces, który jest procesem bardzo trudnym, a dla polskiego rynku bankowego niezmiernie ważnym. Mnie dziwi fakt, że Komisja Europejska prosi o wyjaśnienie sprawy w ciągu siedmiu dni, bo to także świadczy o tym, że uważa, iż ten proces musi przebiegać bardzo szybko. Nie ma pośpiechu” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze, transmitowanej przez TVN 24.

Dodał, że w rząd weźmie pod uwagę raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), dotyczący m.in. Banku Pekao SA.

„Wszystkie sprawy, które dotyczą tej fuzji, są bardzo skrupulatnie analizowane i będziemy podejmowali decyzje nie tylko w odniesieniu do rynku bankowego w Polsce, ale także w odniesieniu do umów prywatyzacyjnych, które były zawierane i które nadal obowiązują” – powiedział premier.

Jak podał w poniedziałek w swoim serwisie internetowym dziennik „Rzeczpospolita”, rzecznik unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Oliver Drewes powiedział, że Komisja skierowała do Polski list, w którym zaniepokojona stwierdza, iż blokowanie fuzji jest niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu kapitałów.

UniCredito, które po fuzji z niemieckim Bayerische Hypo- Und Vereinsbank (HVB) posiada pośrednio ponad 71,03% akcji Banku BPH, liczy na uzyskanie zgody na wykonywanie praw z przejętych już walorów w pierwszych trzech miesiącach 2006 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) poinformowało w końcu grudnia, że oczekuje w ciągu miesiąca „wyjścia” UniCredito z inwestycji w BPH. MSP wyjaśniało, że UniCredito w umowie prywatyzacyjnej Banku Pekao SA zobowiązało się do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.

W połowie czerwca ub. roku rady nadzorcze UniCredito i HVB zatwierdziły warunki połączenia obu banków, zaś w lipcu akcjonariusze UniCredito zaakceptowali emisję akcji na przejęcie HVB, Banku Austria Creditanstalt AG oraz Banku BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Marcinkiewicz zdziwiony pośpiechem Komisji Europejskiej ws. Banku BPH