Prezes Snam: jeśli zima będzie ostra, będziemy mieli wielki problem

opublikowano: 02-12-2021, 10:14

Marco Alvera, prezes Snam SpA, największego europejskiego magazynu gazu ostrzega, że skala kryzysu rynku energii zależy od tego jak nisko spadnie temperatura w styczniu, informuje Bloomberg.

- Jeśli zima będzie ostra, będziemy mieli wielki problem – powiedział Alvera w wywiadzie udzielonym Bloombergowi.

Wyjaśnił, że niskie temperatury na początku roku zwiększą konsumpcję gazu i obniżą jego zapasy w magazynach do „niebezpiecznego” momentu, kiedy nie będzie wystarczającego ciśnienia pozwalającego na większy pobór. W takiej sytuacji cena gazu może bardzo mocno wzrosnąć.

Bloomberg przypomina, że zapasy gazu w Europie są wyjątkowo niskie jak na tą porę roku. Magazyny są zapełnione w 68 proc. wobec średniej 10-letniej wynoszącej 85 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Włoski minister rozwoju wyraził we wtorek obawę, czy niskie zapasy błękitnego paliwa wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej nie wymuszą wyłączeń prądu. Alvera powiedział Bloombergowi, że nie spodziewa się tego w dłuższych okresach choć przyznał, że użytkownicy przemysłowi mogą być proszeni przez rządy o ograniczenie lub zaprzestanie zużycia prądu.

Alvera uważa, że Europa powinna stworzyć strategiczną rezerwę gazu, pozwalającą łagodzić gwałtowne zmiany na rynku, np. uwolnić jej część w okresie szybkiego wzrostu ceny.

- Magazynowanie powinno być kwestią bezpieczeństwa narodowego – powiedział Bloombergowi prezes Snam. – Magazynowanie gazu jest dużo ważniejsze i strategiczne niż magazynowanie ropy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane