Marconi tnie zatrudnienie

Justyna Wróbel
opublikowano: 16-01-2002, 00:00

Marconi, producent sprzętu telekomunikacyjnego, zwolni kolejnych 4 tys. pracowników. Spółka ujawniła wyniki finansowe za ostatni kwartał, które są dużo gorsze od oczekiwań. Okazuje się, że sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego spadła o 37 proc.

Marconi, przynoszący straty brytyjski producent sprzętu telekomunikacyjnego, chce zwolnić kolejne 4 tys. pracowników. Wprawdzie redukcja zatrudnienia zmusi spółkę do wyłożenia 100 mln GBP (590 mln zł), jednak i tak firma ma nadzieję zaoszczędzić z tego tytułu 200 mln GBP (1,2 mld zł). Wczorajsza zapowiedź zwolnień to już kolejny taki krok. W 2001 r. spółka zlikwidowała 9 tys. miejsc pracy.

Jednak spadające zapotrzebowanie na sprzęt telekomunikacyjny, mniejsze zamówienia ze strony operatorów telekomunikacyjnych, a zwłaszcza ze strony największego klienta Marconiego — BT Group, i tym razem znalazły odzwierciedlenie w kiepskich wynikach firmy. Marconi, którego rok fiskalny kończy się z ostatnim dniem marca, poinformował, że w trzecim kwartale (październik-grudzień) przychody ze sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego, głównego źródła przychodów, spadły o 37 proc. — do 706 mln GBP (4,2 mld zł). Strata operacyjna wyniosła 130 mln GBP (767 mld zł).

— Widoki na przyszłość nie są najlepsze. Nie oczekuję żadnej poprawy w 2002 r. Jeśli chodzi o prognozy na 2003 r., to jest jeszcze dużo za wcześnie na jakiekolwiek spekulacje — twierdzi Michael Parton, dyrektor generalny Grupy Marconi.

Analitycy nie byli zaskoczeni tak kiepskimi wynikami.

— Telekomy przestały wydawać pieniądze na sprzęt, a już sześć miesięcy temu byliśmy przekonani, że Marconi padnie. Dziś priorytetem spółki jest redukcja zadłużenia — powiedział w wywiadzie dla CNN Mark Tinker, analityk z Commerzbanku.

Realistyczna, aczkolwiek mroczna, wizja dotycząca najbliższej przyszłości spółki zaniepokoiła inwestorów giełdowych. Zaraz po otwarciu notowań na LSE kurs spadł ponad 9 proc. — do 35 pensów (2 zł), tym samym obniżając wartość rynkową spółki do poniżej 1 mld GBP (5,9 mld zl). Dla przypomnienia, ubiegłoroczny spadek kursu o ponad 90 proc. obniżył kapitalizację rynkową spółki o około 18 mld GBP (106,2 mld zł).

We wrześniu Michael Parton zastąpił poprzedniego szefa George’a Simpsona. Aby zmniejszyć zadłużenie, postanowił zredukować zatrudnienie i pozbyć się pewnych aktywów. Kilka dni temu Marconi sprzedał za 400 mln USD (1,6 mld zł) spółkę Marconi Data Systems. Ponad miesiąc temu inna spółka grupy — Marconi Commerce Systems — za 300 mln USD (1,2 mld zł) znalazła się w rękach nowego właściciela.

Jak do tej pory, dług Marconiego spadł z 4,3 mld GBP (25,4 mld zł) zanotowanych na koniec września do 3,5 mld GBP (20,7 mld zł) w grudniu. Spółka chce, aby do końca marca wartość jej zadłużenia zmieściła się w przedziale od 2,7 mld GDP (16 mld zł) do 3,2 mld GBP (19 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Wróbel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Marconi tnie zatrudnienie