Marcowe saldo wpłat i umorzeń TFI wyniosło 2,5 mld zł

Internet Securities
19-04-2006, 14:47

Fundusze inwestycyjne odnotowały wartościowo więcej wpłat niż umorzeń w marcu. Saldo to zamknęło się kwotą +2,5 mld zł i był to czwarty wynik w historii polskiego rynku powierników, potwierdziła swoje wcześniejsze prognozy firma Analizy Online.

Fundusze inwestycyjne odnotowały wartościowo więcej wpłat niż umorzeń w marcu. Saldo to zamknęło się kwotą +2,5 mld zł i był to czwarty wynik w historii polskiego rynku powierników, potwierdziła swoje wcześniejsze prognozy firma Analizy Online.

W marcu najlepiej sprzedawały się produkty TFI BZ WBK AIB.

„Według naszych obliczeń, pozyskały one z rynku ok. 1086,1 mln zł środków, co stanowi 43% całkowitego salda wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych. Od początku roku produkty tego TFI zebrały ponad 2,9 mld zł, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem na rynku i pozwoliło TFI, obok dobrych wyników, zwiększyć udział w rynku do 15,7%” – napisały Analizy Online w swoim raporcie, opublikowanym w środę.

W pierwszym kwartale br. tylko dwa towarzystwa zebrały ponad 1 mld zł nowych środków.

„Poza TFI BZ WBK AIB wynikiem takim może pochwalić się również TFI BPH. Saldo wpłat i umorzeń do jego produktów wyniosło w br. ok. 1,36 mld zł. Marcowy wynik tego towarzystwa to 132 mln zł. Kwietniowy napływ środków będzie z pewnością dużo wyższy, dzięki uruchomieniu kolejnej edycji BPH Bezpieczna Inwestycja, której subskrypcja certyfikatów trwa obecnie” – napisały Analizy.

Największe towarzystwo na polskim rynku – Pioneer Pekao TFI – zebrało w marcu 98,6 mln zł nowych środków.

„To najniższy miesięczny rezultat tego TFI od października 2004. Niski marcowy napływ w znaczący sposób wpłynął na udział TFI w rynku funduszy inwestycyjnych, który spadł na koniec marca do 28,0%” – czytamy w komentarzu.

Dwa towarzystwa odnotowały na koniec marca ujemne saldo wpłat i umorzeń. Z SEB TFI odpłynęło 120 mln zł, co zmniejszyło udział towarzystwa w rynku TFI do 2,6% , z 2,9% na koniec lutego, a w GTFI saldo wpłat i umorzeń wyniosło -20 mln zł, co zmniejszyło udział TFI w rynku do 0,3%, z 0,6% na koniec lutego.

„W grupie 10 produktów, do których w marcu inwestorzy najchętniej wpłacali pieniądze znalazły się 4 fundusze mieszane, 2 stabilnego wzrostu, 2 akcyjne, 1 zamknięty fundusz nieruchomości oraz 1 produkt z grupy RPP. Łącznie pozyskały one z rynku około 1,92 mld zł, czyli prawie 77% marcowego napływu” – poinformowały Analizy Online.

Od początku 2006 roku TFI pozyskały do swoich produktów ok. 8,3 mld zł. W całym ub.r. napływ na rachunki funduszy wyniósł 18,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Marcowe saldo wpłat i umorzeń TFI wyniosło 2,5 mld zł