Marczuk: w lipcu zniesienie testu rynku pracy dla ponad 200 zawodów

PAP
opublikowano: 28-06-2018, 17:56
aktualizacja: 28-06-2018, 17:57

W lipcu będzie gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów, a także inne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców z krajów kulturowo bliskich Polsce, powiedział w czwartek w TVN24 wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

Jak zaznaczył Marczuk, sposobem na znalezienie dodatkowych pracowników na polskim rynku jest "mądra polityka imigracyjna". Jego zdaniem, do Polski powinny przyjeżdżać osoby z krajów bliskich Polsce kulturowo, wykształcone i młode.

"Ministerstwo rodziny podejmuje w tej sprawie bardzo istotne inicjatywy. W lipcu będzie już gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów (...) - głównie są to zawody budowlane - tych zawodów deficytowych" - poinformował Marczuk.

Dodał, że w lipcu MRPiPS przedstawi również projekt ustawy o rynku pracy, w którym znajdą się kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców "z krajów bliskich kulturowo". "Między innymi tam będzie wydłużanie tego słynnego oświadczenia, na podstawie którego przyjeżdżają te osoby, z 6 do 12 miesięcy. I również inne rozwiązania, które będą iść w tym kierunku" - powiedział wiceszef MRPiPS.

Test rynku pracy to procedura związana z zatrudnianiem cudzoziemców, potwierdzająca, że nie ma chętnych na dane stanowisko obywateli Polski lub UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Marczuk: w lipcu zniesienie testu rynku pracy dla ponad 200 zawodów