Marek Stefański sam zainwestuje w szpital

  • Alina Treptow
opublikowano: 11-10-2012, 00:00

Rozmowy z inwestorami zakończyły się fiaskiem. Placówka może jednak liczyć na kolejne miliony złotych założyciela.

Szpital spółki Platinum Hospitals (PH), której pomysłodawcami są Wiesław Kaczmarek, były minister gospodarki w rządzie SLD, Ireneusz Nawrocki, były szef PZU Życie, oraz Marek Stefański, założyciel Pol-Aquy, wrócił do punktu wyjścia. Kilkumiesięczne rozmowy z inwestorami, którzy mieli dofinansować placówkę medyczną, zakończyły się fiaskiem. Pomocną dłoń wyciągnął jeden z założycieli.

— Zdecydowałem się sfinansować zakup sprzętu medycznego — mówi Marek Stefański.

Na ten cel biznesmen będzie musiał przeznaczyć około 36-37 mln zł. Dodajmy, że będzie to jego kolejna inwestycja w szpital, docelowo liczący 120 łóżek. Do tej pory kosztował on Marka Stefańskiego około 54 mln zł. — Tyle pochłonęły inwestycje w budynki — wylicza Marek Stefański.

W ciągu ostatnich miesięcy plany założycieli mocno się zmieniły. Jeszcze na początku roku Marek Stefański rozważał sprzedanie przynajmniej części udziałów w PH. Jednym ze scenariuszy było też znalezienie operatora dla placówki, niezaangażowanego kapitałowo. — Rozmawialiśmy z kilkoma podmiotami, ale z żadnym nie doszliśmy do porozumienia. Jeden z inwestorów wycofał się w końcowym etapie rozmów— przypomina Wiesław Kaczmarek, prezes PH.

Współpracą z PH była zainteresowana m.in. sieć kardiologiczna Allenort, która chciała zostać operatorem szpitala. Do podpisania umowy jednak nie doszło, ponieważ spółki nie mogły dojść do porozumienia co do warunków ewentualnej kooperacji. Na drodze stanęła też wspólna inwestycja Allenortu i sieci medycznej Medicover.

— Zdecydowaliśmy, że skupimy się na projekcie z Medicoverem — mówi Grzegorz Goryszewski, prezes i założyciel Allenortu. Wspólna placówka Allenortu i sieci medycznej, specjalizująca się w kardiochirurgii, powstanie na terenie warszawskiego szpitala Medicovera. Najbliższe inwestycje mają pochłonąć ok. 5 mln zł. Wszystkie są szacowane na „kilkadziesiąt milionów złotych”. W odróżnieniu od tej lecznicy szpital PH będzie ogólnym szpitalem miejskim.

— Choć są pewne procedury, którymi się szczególnie zainteresujemy, m.in. w obszarze leczenia nowotworów — twierdzi Wiesław Kaczmarek.

Drzwi szpitala PH mają być otwarte dla pacjentów w pierwszym kwartale 2013 r. Wiesław Kaczmarek podkreśla, że będzie to placówka prywatna w służbie publicznej, co oznacza, że będzie leczyć w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Z publicznymi pieniędzmi może być jednak problem, biorąc pod uwagę ostatnie problemy funduszu.

— Szpital nie jest nowy na mapie stolicy. Działał przez kilkadziesiąt lat, zanim zamknięto go sześć lat temu — zaznacza Wiesław Kaczmarek. Przypomnijmy, szpital Sióstr Elżbietanek został zamknięty, bo miasto nie mogło dojść do porozumienia z zakonem, który był właścicielem gruntu. Likwidacja placówki kosztowała budżet stolicy ponad 13 mln zł.

OKIEM EKSPERTA

Czarny scenariusz

ADAM ROZWADOWSKI

prezes Enel-Medu

Biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty Medicoveru oraz Swissmedu, Platinum Hospitals może mieć spory problem z uzyskaniem kontraktu z NFZ. Swissmed wybudował w 2011 r. dużą lecznicę na terenie stołecznego Targówka. Fundusz nie zgodził się jednak na takie finansowanie, na jakim zależało spółce, co zmusiło ją do wydzierżawienia szpitala. Medicoverowi również nie udało się złapać kontraktu, o jaki się starał. Dzisiaj sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo finanse NFZ nie są stabilne — są braki w budżecie i w ciągu najbliższych lat nie ma co liczyć na jego wzrost. Rynek komercyjnych usług szpitalnych nie rozwija się dynamicznie, nie będzie też pieniędzy od publicznych płatników, bo resort zdrowia nie śpieszy się z wprowadzeniem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy