Mariaż Kruka z Magellanem mało realny

MBL
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Obie firmy zbierają pochwały od analityków, ale ich zdaniem ewentualna fuzja nie miałaby sensu.

Piotr Krupa, prezes i główny akcjonariusz Kruka, kupił od Enterprise Investors 5,53 proc. akcji Magellana, finansując ten zakup pieniędzmi ze sprzedaży pakietu… Kruka. Dywersyfikacja portfela, chłodna ocena perspektyw czy wstęp do czegoś większego? Analitycy nie kryją zaskoczenia, że doszło do takiej transakcji, ale zgodnym chórem mówią, że nie spodziewają się zbliżenia kapitałowego obu spółek.

NA ZAKUPACH: Piotr Krupa sprzedał część akcji Kruka, by kupić walory Magellana. W akcjonariacie tego ostatniego wciąż dominuje Enterprise Investors. [FOT. WM]
NA ZAKUPACH: Piotr Krupa sprzedał część akcji Kruka, by kupić walory Magellana. W akcjonariacie tego ostatniego wciąż dominuje Enterprise Investors. [FOT. WM]
None
None

— Oczywiście niczego nie można wykluczyć, ale nie widzę mocnych przesłanek biznesowych za połączeniem. Obie firmy działają na zupełnie innych rynkach, dlatego efekty synergii są raczej wątpliwe — komentuje Dariusz Górski, ekspert DM BZ WBK. — To mało prawdopodobne. Kruk i Magellan nie prowadzą konkurencyjnej działalności — dodaje Grzegorz Kujawski z Trigon DM. Większych korzyści biznesowych z ewentualnego połączenia firm nie dostrzega również Łukasz Jańczak z BM BESI.

— Nie widzę dużych efektów synergii, które mogłoby przynieść ewentualne połączenie spółek. Nie spodziewam się fuzji, ale oczywiście niczego nie można wykluczyć. Kruk i Magellan działają na różnych rynkach i mają zupełnie inne procesy operacyjne odzyskiwaniawierzytelności — czy to konsumenckich, czy szpitalnych — mówi Łukasz Jańczak.

Jego zdaniem, ewentualnych korzyści można byłoby oczekiwać jedynie na poziomie pozyskiwania finansowania — większy podmiot miałby większe szanse na tańszą emisję obligacji czy kredyt. Analitycy podkreślają, że obydwie spółki rozwijają się w imponującym tempie. Potwierdzają to notowania — kursy Kruka i Magellana od kilku miesięcy są w trendzie wzrostowym. Według Łukasza Jańczaka, w krótkim okresie lepiej mogą zachowywać się akcje Magellana — są one atrakcyjniej wycenianie, biorąc pod uwagę wskaźniki cena do zysku i cena do wartości księgowej. Jednak w dłuższym okresie bardziej perspektywiczny jest biznes Kruka.

— Spółka rozpycha się na wielu europejskich rynkach. Dzięki takiej strategii łatwiej zwiększyć skalę. Magellan również działa za granicą, ale nadal rynek krajowy jest priorytetowy. Problemem w jej przypadku jest też bardziej nieprzewidywalne otoczenie prawne — uważa specjalista BM BESI. Dariusz Górski z DM BZ WBK spodziewa się, że zarównoKruk, jak i Magellan w najbliższych latach będą poprawiały zyski w dwucyfrowym tempie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Polecane