Mariaż nauki i biznesu

BAW
opublikowano: 17-05-2018, 22:00

Satim Monitoring Satelitarny, spółka spin-off z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, podpisała umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu.

Firmę Satim założyli naukowcy z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Zajmuje się badaniami satelitarnymi osiadania gruntu na terenach górniczych i pogórniczych. Umowa Satim z Agencją Rozwoju Przemysłu jest pierwszą w ramach projektu Sieć Otwartych Innowacji (SOI). Spółka otrzyma grant na transfer technologii w wysokości ponad 170 tys. zł. Będzie to oprogramowanie, które udoskonali satelitarny monitoring ruchów powierzchni terenu i umożliwi wyznaczenie pionowych przemieszczeń poszczególnych obiektów infrastruktury z milimetrową dokładnością. Zestawienia opracowywane przez naukowców dla konkretnych lokalizacji, bazujące na danych satelitarnych, pokazują wielkość i zasięg osiadań terenu w wyniku m.in. regularnej eksploatacji górniczej. Dokładność analizy do 1 cm może być bardzo przydatna dla mieszkańców obszarów górniczych, deweloperów,inwestorów i kancelarii prawnych prowadzących sprawy związane ze szkodami górniczymi, które w Polsce występują najczęściej na terenach kopalnianych, m.in. na Górnym Śląsku.

— Osiadania terenu mogą powstawać w wyniku zjawisk naturalnych i jako skutki działalności człowieka. Planując inwestycję, warto sprawdzić, czy wybrana działka znalazła się w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej. Monitoring satelitarny, którym się zajmujemy, dostarcza niezbędnych informacji, umożliwiając podjęcie decyzji — mówi dr inż. Jacek Strzelczyk z WGGiOŚ, jeden z założycieli spółki.

Firma jest udanym przykładem komercjalizacji badań naukowych w AGH. Od kilku lat prowadzi projekty badawczo-rozwojowe we współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną. Satim to pierwsza w Polsce spółka wykorzystująca satelitarne i lotnicze obrazowanie do monitoringu zagrożeń naturalnych, wpływu górnictwa na środowisko czy zmian w zagospodarowaniu przestrzeni. Prócz niej, w AGH powstało prawie 20 spółek spin-off, które wprowadzają na rynek przełomowe rozwiązania i nowe technologie z sektora IT, telekomunikacji, mechaniki, robotyki i energetyki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu