Mariaż nauki z biznesem daje efekty

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” od 65 lat działa na rzecz branży chemicznej i całej gospodarki kraju. Uzyskał 1630 patentów, z których niemal 900 zostało wdrożonych. Jednym z realizowanych teraz ważnych zadań jest opracowanie innowacyjnych opakowań żywności. Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” (ICSO) to świetny przykładem na to, że sukces innowacji zależy od wzorowej współpracy biznesu i nauki.

— Jest to klucz do tego, by polskie pomysły mogły odnieść sukces komercyjny. Jako instytut jesteśmy de facto mostem między uczelniami i biznesem. Łączymy kompetencje jednych i drugich — wyjaśnia dr Andrzej Krueger, dyrektor ICSO „Blachownia”. Kędzierzyńsko-kozielska jednostka naukowa prowadzi lub prowadziła kilkadziesiąt projektów krajowych, międzynarodowych i związanych z funduszami strukturalnymi.

Jednym z kluczowych jest projekt realizowany przez konsorcjum, którego Instytut ICSO „Blachownia” jest liderem. W jego ramach nawiązano współpracę z uczelniami: Politechniką Śląską w Gliwicach, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutem Technologii Eksploatacji oraz spółkami: Polwax, Opakowaniamax Paweł Kołaczek, Natural Fibers Advanced Technologies i Tektura Opakowania Papier.

Z ramienia ICSO prace koordynuje dr hab. inż. Jolanta Iłowska. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” — Biostrategii II (wartość projektu: 15 mln 549 tys. 799 zł). Celem jest opracowanie nowych opakowań z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych.

— Opakowania papierowe i kartonowe żywności są w Polsce coraz popularniejsze, ich dział w rynku sięga nawet 50 proc. To bardzo ważna sprawa, by konsumentów zabezpieczyć przed niebezpiecznymi substancjami, które mogą zawierać kartony z recyklingu jako pozostałość farb drukarskich— mówi dyrektor Krueger. Prace rozpoczęły się w 2016 r. i potrwają jeszcze co najmniej rok. Dyrektor Instytutu zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem.

— W ramach prac projektowych złożyliśmy już wnioski o przyznanie patentów. Możemy śmiało stwierdzić, że wyniki dotychczasowych badań są satysfakcjonujące. Przebadaliśmy i wybraliśmy odpowiednie materiały na opakowania, zbadaliśmy odporność na drobnoustroje, a opracowana emulsja zapewnia bardzo dobrą hydrofobowość impregnowanych materiałów — informuje Andrzej Krueger. Za ten projekt Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2017.

Michał Pawlak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu