Mariaż przemysłu z nauką na Politechnice Gdańskiej

Joanna Gulewicz, Partnerem sekcji jest: Centrum inteligentnego rozwoju
opublikowano: 15-04-2018, 22:00

Wydział Oceanotechniki Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, lider w dziedzinie nauk technicznych i laureat Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018, po raz kolejny zaskakuje świat nauki i technologii.

Wydział Oceanotechniki Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, lider w dziedzinie nauk technicznych i laureat Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018, po raz kolejny zaskakuje świat nauki i technologii.

Jednym z najistotniejszych w ostatnim czasie wyzwań naukowo-badawczych realizowanych na wydziale jest projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym. Ma być ona zasilana energią elektryczną z lądu uzupełnianą energią słoneczną. Będzie przeznaczona na wody śródlądowe miast, jako prom lub mały tramwaj wodny. Głównym celem, jaki przyświecał twórcom projektu, jest zastąpienie obecnie eksploatowanej jednostki o napędzie spalinowym.

Gdański wydział koncentruje się na pracach badawczych z obszaru oceanotechniki i okrętownictwa oraz transportu wodnego i energetyki morskiej. Realizuje m.in. prace na temat modeli niszczenia cienkościennych dźwigarów stalowych, koncentruje się na problemach kotwiczenia pływającychwież wiatrowych, odsiarczania spalin z silników okrętowych, modelowania niszczenia sprężysto-plastycznego stali na konstrukcje oceanotechniczne czy prognozowania charakterystyk napędowych statków i robót podwodnych.

Oprócz badań naukowych wydział jest jednym z liderów pod względem jakości kształcenia. Dlaczego? Na uczelni podkreślają, że proces kształcenia jest prowadzony w ścisłym kontakcie ze środowiskiem przemysłowym, co pozwala wyposażyć absolwentów w pożądane przez pracodawców kompetencje.

— Organizowane przez nas Yacht-Day, Remontowa Day czy GE-Day pozwalają spotkać się studentom z zaproszonymi firmami, które prezentują wykłady na tematy realizowanych przez nie prac. Takie spotkanie jest dobrą okazją dla studentów do wyboru miejsca stażu, praktyk i pracy, a dla nas do wymiany informacji na temat procesu kształcenia i tworzenia dalszych planów współpracy — mówi dziekan wydziału, prof. Janusz Kozak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Gulewicz, Partnerem sekcji jest: Centrum inteligentnego rozwoju

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy