Mariusz Patrowicz znów łowi na GPW

Kamil Zatoński
opublikowano: 16-06-2011, 00:00

Płocki biznesmen kupił 20 proc. akcji funduszu venture capital z NewConnect. Na celowniku ma też inną firmę.

Do portfela inwestora wchodzi IQ Partners. Kolejna giełdowa spółka być może już dziś

Płocki biznesmen kupił 20 proc. akcji funduszu venture capital z NewConnect. Na celowniku ma też inną firmę.

IQ Partners to fundusz venture capital, inwestujący w projekty m.in. z obszaru e-commerce, IT, Internetu. Firma jest notowana na NewConnect, ale w planach ma przejście na dużą giełdę. Największym akcjonariuszem IQ Partners (22 proc.) jest prezes Maciej Hazubski. Mariusz Patrowicz będzie dysponował niewiele 20-procentowym pakietem. Odkupił go od Jarosława Obary.

Kontrola za 11 mln

To nie koniec przedwakacyjnych zakupów. Wkrótce inwestor ma ujawnić się w akcjonariacie innej firmy, notowanej na rynku podstawowym GPW.

— Za około 11 mln zł kupię pakiet kontrolny — mówi "PB" Mariusz Patrowicz.

Zapewnia, że nie chodzi o Internet Group czy Mostostal-Export. Wyklucza też inwestycję w Anti, choć akcje tej firmy jeszcze całkiem niedawno znajdowały się w jego portfelu.

— Kupujemy akcje notowanych firm, bo status spółki giełdowej jest sporo wart. Prowadzimy rozmowy z podmiotami, zainteresowanymi odwrotnym przejęciem. Dla wielu spółek to łatwiejsza i szybsza droga wejścia na GPW od tradycyjnej, gdzie konieczne jest sporządzenie prospektu emisyjnego i przejście przez sito Komisji Nadzoru Finansowego — mówi Mariusz Patrowicz.

Inwestor nie ukrywa, że giełda jest dla niego doskonałym źródłem finansowania kolejnych projektów. W ostatnich miesiącach spółki z portfela płockiego biznesmena jedna po drugiej emitowały akcje. We wtorek emisję o wartości 6 mln zł zamknęły Urlopy. pl, wcześniej Atlantis Energy sprzedał papiery za 7,6 mln zł, Fon Ecology za 1,45 mln zł, a Elkop za 16,6 mln zł (opłacone aportem). Pieniądze te krążą później między poszczególnymi firmami. Atlantis Energy i Fon Ecology kupił na przykład obligacje Investment Friends (pozagiełdowy wehikuł Patrowicza), a Atlantis objął akcje niedawno utworzonej spółki Elkop Energy. Sieć wzajemnych powiązań jest zresztą bardzo skomplikowana, a za częstymi zmianami w akcjonariacie poszczególnych firm trudno nadążyć.

Od groszy do tysięcy

Obecnie Mariusz Patrowicz, a właściwie podmioty przez niego kontrolowane, obecne są w akcjonariacie przynajmniej dziewięciu giełdowych firm. Przynajmniej, bo sam inwestor pręży muskuły i ocenia, że szacowana ostrożnie przez niego wartość posiadanych akcji spółek z GPW i NewConnect — bezpośrednio i pośrednio — to około 300 mln zł. Nasze wyliczenia, dotyczące tylko publicznie dostępnych danych, dały dużo skromniejszy wynik, nieznacznie przekraczający 63 mln zł. Wkrótce stan posiadania powinien się powiększyć, bo oprócz wspomnianych dwóch nowych spółek, do giełdowej części portfela inwestora dołączy też Elkop Energy. To podmiot, który ma prowadzić działalność w segmencie energii ze źródeł odnawialnych.

— Spółka kupiła w woj. kujawsko-pomorskim sześć wiatraków o mocy 100 kW każdy. W planach jest ich rozbudowa, a szacunkowa wartość inwestycji to 10,5 mln EUR. 40 proc. tej kwoty chcemy zdobyć z funduszy unijnych — mówi Mariusz Patrowicz.

Elkop Energy zakończył prywatną emisję akcji, która przyniosła 2 mln zł. Debiut na NewConnect planowany jest jeszcze w czerwcu. Ma być wyjątkowy.

— Trzeba zwrócić jakoś uwagę na siebie, dlatego postanowiliśmy wyznaczyć cenę emisyjną na 7777 zł — mówi Mariusz Patrowicz.

Do tej pory inwestor specjalizował się raczej w akcjach groszowych. Papiery żadnej z siedmiu firm, nad którymi Patrowicz sprawuje kontrolę operacyjną (w Ergu ma tylko 9 proc., w Izolacji 5 proc.), nie kosztują więcej niż 1 zł.

Zarobić, nie robić

Spółki z portfela biznesmena łączy jeszcze jedno: wszystkie pośrednio lub bezpośrednio mają być zaangażowane w energetyką odnawialną. Na razie jednak są to albo tylko plany, albo niewielkie projekty. Wcale nie ma pewności, że to się szybko zmieni, bo — jak mówi Mariusz Patrowicz — chętnych do kupna małych elektrowni jest bardzo dużo.

— Prowadzimy kilka procesów due diligence. Musimy się ścigać z takimi potentatami, jak PGE czy Tauron. Ceny przez nich proponowane są trudne do przebicia — mówi inwestor.

Wiele wskazuje więc na to, że grupa spółek, kontrolowanych przez płockiego biznesmena, wciąż będzie kojarzona z inwestycjami finansowymi, a nie z tradycyjną działalnością operacyjną. W 2010 r. przychody wspomnianych siedmiu firm z portfela inwestora wyniosły w sumie zaledwie 7,7 mln zł. Za to zysk netto — dzięki aktualizacji wycen inwestycji — aż 26,6 mln zł.

— Nie kryjemy się z tym, że priorytetem dla nas jest zarabianie, a nie prowadzenie biznesu operacyjnego. Dlatego skupiamy się na inwestycjach, które przynoszą satysfakcjonującą stopę zwrotu. Dla nas jest to 12-15 proc. w skali roku — mówi Mariusz Patrowicz.

Jego zdaniem ciekawym segmentem rynku są obligacje korporacyjne.

— Mój portfel obligacji ma wartość 30-40 mln zł — dodaje inwestor.

Przyznaje jednak, że jednej z ostatnich inwestycji na razie nie można zaliczyć do udanych. Anti przesunęło bowiem termin wykupu papierów dłużnych.

8

Mariusz Patrowicz ujawnił się w akcjonariacie tylu

spółek z GPW i NewConnect. Nad siedmioma z nich

sprawuje operacyjną kontrolę.

63

mln zł Tyle warte są pakiety, kontrolowane przez płockiego inwestora.

7,7

mln zł Tyle łącznie w 2010 r. wyniosły przychody siedmiu spółek, nad którymi kontrolę sprawuje Mariusz Patrowicz…

26,6

mln zł …a tyle te spółki zanotowały łącznie zysku netto.

Portfel Mariusza Patrowicza

ATLANTIS

Działalność: inwestycje. Posiada akcje Atlantisu Energy, Elkopu, Urlopów.pl, Stark Development, Ergu i Elkopu Energy.

Kapitalizacja: 41 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 71%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 133 tys. zł, zysk netto 16,98 mln zł

ERG

Działalność: producent tworzyw sztucznych

Kapitalizacja: 45 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 9%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 52,8 mln zł, zysk netto 1,4 mln zł

ELKOP

Działalność: prace elektroinstalacyjne (śladowa), wynajem nieruchomości

Kapitalizacja: 25 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 55%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 3,88 mln zł, strata netto 1,97 mln zł

STARK DEVELOPMENT

Działalność: deweloper (działalność wstrzymana), inwestycje w energię odnawialną

Kapitalizacja: 9 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 52%

Wyniki za 2010 r.:

Przychody 411 tys. zł,

strata netto 188 tys. zł

FON

Działalność: inwestycje. Posiada akcje Elkopu, Fon Ecology, Urlopów.pl, Stark Development

Kapitalizacja: 42 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 65%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 909 tys. zł, zysk netto 4,99 mln zł

ATLANTIS ENERGY

Działalność: inwestycje, energetyka wiatrowa.

Kapitalizacja: 37 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 59%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 591 tys. zł, zysk netto 1,1 tys. zł

FON ECOLOGY

Działalność: inwestycje, także w obszarze energetyki odnawialnej. Posiada akcje Atlantisu Energy.

Kapitalizacja: 8,7 mln zł

Udział Mariusza Patrowicza: 52%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 130 tys. zł, zysk netto 6,23 mln zł

URLOPY.PL

Działalność: pośrednictwo w sprzedaży usług turystycznych, inwestycje. Posiada akcje Atlantisu Energy i Stark Development.

Kapitalizacja: 8,2*

Udział Mariusza Patrowicza: 80%

Wyniki za 2010 r.: Przychody 1,69 mln zł, zysk netto 603 tys. zł

*spółka zamknęła właśnie emisję o wartości 6 mln zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu