Markit: spadł wskaźnik PMI dla Polski

PAP
opublikowano: 02-11-2017, 09:20
aktualizacja: 02-11-2017, 09:21

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku spadł do 53,4 pkt. z 53,7 pkt. we wrześniu i wobec prognozy 53,9 pkt. - podał Markit.

"Nieznaczny październikowy spadek wskaźnika odzwierciedlał nieco wolniejszy w stosunku do zeszłego miesiąca wzrost wielkości produkcji, obniżenie poziomu zapasów pozycji zakupionych oraz mniej znaczące wydłużenie czasu dostaw" - napisano w komentarzu.

Autorzy raportu dodali, że czynnikiem mającym najbardziej pozytywny wpływ na najnowszy wynik PMI był wzrost nowych zamówień, których liczba rośnie nieprzerwanie od trzech lat.

"Wygląda na to, że sektor wytwórczy jest na dobrej drodze do najlepszego rocznego wyniku od 2010 roku. IHS Markit przewiduje, że wzrost produkcji przemysłowej osiągnie poziom 6 proc. i będzie najszybszy od 2011 roku" - napisano.

"W październiku odnotowano silniejszą presję inflacyjną. Inflacja cen zakupów była najwyższa od siedmiu miesięcy, a ceny wyrobów gotowych wzrosły w drugim najszybszym tempie od sześciu i pół roku” - dodano. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Markit: spadł wskaźnik PMI dla Polski