Marmolada zniknie za 25 lat

  • DI
opublikowano: 12-12-2019, 22:00

Lodowiec Marmolada we włoskich Dolomitach, który topnieje w oczach, może zniknąć w ciągu najbliższych 25-30 lat.

Podczas dekady jedyny wielki lodowiec w tych górach zmniejszył się o jedną trzecią. Tę prognozę dla symbolu Dolomitów przedstawili badacze z włoskiego Komitetu Badań Naukowych oraz z uniwersytetów w Trieście, Genui oraz Aberystwyth w Walii. Porównali oni rezultaty badań powierzchni lodowca przeprowadzonych w latach 2004-15. Renato Colucci z Komitetu Badań Naukowych wyjaśnił, że bardzo precyzyjnych pomiarów dokonano za pomocą radaru dwa razy. Na ich podstawie zrekonstruowano dwa modele lodowca w 3D, co pozwoliło odtworzyć jego ewolucję. Wyraźnie widać, że jest on podzielony na różne fragmenty, a niektóre stają się źródłem wewnętrznego ciepła dla niego samego, przyspieszając już i tak intensywne i szybkie topnienie.

Jeśli tempo topnienia się nie zmniejszy, za około ćwierć wieku lodowiec zniknie, a w jego miejscu pozostaną niewielkie warstwy lodu i śniegu, zasilane przez lawiny i osłaniane przez cień wysokich fragmentów skalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu