Marna frekwencja, strajku nie będzie

Maria Trepińska
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Referendum strajkowe w Budryku zakończyło się fiaskiem. Zarząd zaciera ręce, ale wyniki i tak będą gorsze.

W państwowej kopalni węgla kamiennego Budryk w Ornontowicach (koło Gliwic) związkowcy przeprowadzili referendum strajkowe. Zapytali prawie 2,4-tysięczną załogę m.in. o to, czy jest za podjęciem akcji protestacyjnych. I co się okazało? Wczoraj związkowcy niechętnie wypowiadali się na temat wyników referendum. Powód? Najwyraźniej zakończyło się ono fiaskiem. Grzegorz Bednarski, przewodniczący związku Kadra, powiedział, że w głosowaniu nie uczestniczyło wymagane ponad 50 proc. załogi. Związkowcy oczekują teraz podjęcia mediacji i wyznaczenia przez resort gospodarki mediatora.

Piotr Bojarski, prezes kopalni Budryk, nie chciał komentować wyników referendum, ponieważ nie otrzymał oficjalnych danych. Przyznał jednak, że to dobra wiadomość, bo strajk zawsze oznacza straty spółki.

Od 25 września związkowcy są w sporze zbiorowym z zarządem kopalni. Sprowadza on się w zasadzie do roszczeń płacowych. Żądają takiego naliczania wynagrodzeń, by one systematycznie rosły.

— Zarząd nie chce się zgodzić m.in. na to, aby dopłaty do dojazdów do pracy, które wynoszą około 250 zł, były wliczane do pensji podstawowej — wyjaśnia szef Kadry.

Wiosną związkowcom udało się wywalczyć podwyżki płac. W lipcu każdy górnik dostał około 700 zł tzw. nagrody z zysku wypracowanego w 2005 r.

— W wyniku tych podwyżek koszty spółki wzrosły o 10 mln zł. To wszystko przełoży się na wynik netto w tym roku — mówi prezes.

W grudniu górnicy otrzymali dodatkową pensję, tzw. wypłatę barbórkową. Dostaną jeszcze trzynastkę.

Piotr Bojarski szacuje, że kopalnia zakończy ten rok gorszymi wynikami niż przed rokiem.

— Na koniec roku może być ponad 2 mln zł zysku netto — prognozuje prezes.

W 2005 r. spółka wypracowała prawie 5 mln zł zysku przy przychodach około 500 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane