Marnowanie szansy

RAFAŁ BANIAK, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
opublikowano: 16-08-2017, 22:00

Media w Polsce w znacznej części znajdują się w posiadaniu kapitału zagranicznego, przy czym wielkość udziałów zróżnicowana jest branżowo.

Rozwiązanie „naprawcze”, które zapowiadają rządzący, przypomina jednak erę realnego socjalizmu. Jeśli ktoś bogatszy, to należy mu zabrać, a nie pomyśleć nad tym, by biedniejsi pomnożyli swój stan posiadania. Jeżeli za dużo mediów znajduje się w rękach zagranicznych, to trzeba je po prostu odebrać. Najprawdopodobniej dzięki pieniądzom spółek skarbu państwa, bo trudno oczekiwać, że w dobie cyfryzacji ktoś inny będzie chciał inwestować np. w prasę drukowaną. Może ewentualnie lokalni „oligarchowie”, by uzyskać środek nacisku na samorządy.

Z góry wiadomo, że problemem będą unijne regulacje o swobodzie przedsiębiorczości i przepływu kapitału.

Powstający w zaciszu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy ma zostać zaprezentowany wczesną jesienią. Niestety nie zanosi się, by medialna rewolucja miała być konsultowana z wydawcami, dziennikarzami, przedsiębiorcami, think tankami i instytucjami kultury. Opozycja już zapowiada głośne protesty, a cała operacja może się okazać kolejną zmarnowaną szansą na naprawdę dobrą zmianę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ BANIAK, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu