Marszałek buduje szpital za 375 mln zł

AR
opublikowano: 10-04-2018, 13:36
aktualizacja: 10-04-2018, 13:43

Pożyczka z BGK domyka finansowanie budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka – informuje urząd marszałkowski.

Samorząd województwa podpisał we wtorek umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pożyczka sfinansuje część planowanej od dawna budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu. 

- Umowa dopina finansowanie inwestycji (...). Pozwoli nam pozyskać 36,6 mln zł na dogodnych warunkach – mówi marszałek Marek Woźniak.

Pieniądze pochodzą z programu JESSICA, czyli z pożyczek udzielanych w ramach funduszy unijnych. A dokładnie  - ze spłat tych pożyczek, które były udzielone w poprzedniej perspektywie finansowej UE i wróciły do puli. 

Również we wtorek województwo ogłosiło przetarg na wykonawcę, co oznacza, że budowa może ruszyć za kilka miesięcy. Urzędnicy czekają na oferty czeka do połwy maja. Inwestycja będzie realizowana w ramach strategii miejskiej rewitalizacji i obejmie budowę gmachu szpitala wraz z parkingami, przyłączami, sieciami i przebudową ul. Wrzoska, która stanie się drogą dojazdową do szpitala. Budynek ma powstać w 2 lata i 8 miesięcy. Zaplanowano też m.in. dziecięcy oddział ratunkowy. Dzisiaj w całym województwie nie ma takiego oddziału. 

 Do realizacji inwestycji samorząd powołał spółkę „Szpitale Wielkopolski”. 

- Całkowita wartość projektu pn. „Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (szpitala pediatrycznego) wraz z jego wyposażeniem” została oszacowana na 375 056 153,00 zł - informuje Joanna Ratajczak, z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia Uezdu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. 

Szpital przejmie działalność medyczną od istniejącego obecnie Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego w Poznaniu – Kiekrzu.

Jak informują urzędnicy, iwestycja realizowana jest z uwzględnieniem  prognozy zapotrzebowania bazy łóżkowej w oddziałach pediatrycznych w „Mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego województwa wielkopolskiego”, tj. przy założeniu niezwiększania liczby łóżek pediatrycznych. Łącznie w nowym Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka zaplanowano 354 łóżka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Marszałek buduje szpital za 375 mln zł