Marszałek Struzik dba o Mazowsze

Izabela Tadra
opublikowano: 17-07-2009, 00:00

Popularny zespół pieśni i tańca dostał kolejną, wielką dotację unijną na budowę i rewitalizację tzw. Matecznika.

Popularny zespół pieśni i tańca dostał kolejną, wielką dotację unijną na budowę i rewitalizację tzw. Matecznika.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, rozdzielił 156 mln zł unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Największym beneficjentem został Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", który z tej puli zgarnął aż 97,4 mln zł. Dotacja zostanie przeznaczona na dokończeni gigantycznej inwestycji — Matecznika — w kompleksie pałacowym Karolin, należącym do zespołu.

To już kolejna subwencja, którą zespół otrzymał na ten cel. W 2007 r. marszałek woj. mazowieckiego przeznaczył na Matecznik 32 mln zł. W tym roku ponad dwa razy więcej — 67,4 mln zł. Kolejne 20,5 mln zł przeznaczono na dokończenie kompleksu hotelowego i karczmy, a 9,5 mln zł na rewitalizację zabytkowego przypałacowego parku.

— To już finał prac nad Matecznikiem. Do 15 września planujemy zakończyć budowę — tak, by był gotowy na uroczyste otwarcie miesiąc później. Karczma i zespół hotelowy będą gotowe pod koniec I kwartału 2010 r. Przygotowujemy się właśnie do przetargu na operatora tego obiektu. W przyszłym roku zaczniemy też prace nad kompleksem parkowym — mówi Jacek Kalinowski, dyrektor "Mazowsza".

To nie koniec planów. Kiedy skończą się prace nad Matecznikiem, zacznie się remont zabytkowego kompleksu pałacowego w Karolinie.

— Chcemy zupełnie odnowić i zmodernizować pałac. Musimy dostosować go do wymogów unijnych. Trzeba wymienić w nim wszystkie instalacje przystosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pochłonie to dziesiątki milionów złotych. Nastawiliśmy się już na to, by pozyskać fundusze unijne — czy to przy pomocy marszałka i RPO, czy ministerstwa kultury — mówi Jacek Kalinowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy