Marwit wznowił częściowo produkcję soków

20-03-2007, 16:30

Firma Marwit ze Złejwsi Wielkiej częściowo wznowiła produkcję soków. Zakład został zamknięty dwa tygodnie temu przez Sanepid po tym, jak w soku marchwiowym wykryto chorobotwórcze bakterie.

"Nasz zakład został w ostatnich dniach sprawdzony przez Państwową Inspekcję Sanitarną pod względem wymogów higieny i bezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu kompleksowej, również wewnętrznej kontroli, badań linii produkcyjnej oraz surowca, stwierdziliśmy, iż nie istnieją przyczyny uzasadniające dalsze wstrzymywanie produkcji" - poinformował we wtorek Maciej Jóźwicki, prezes firmy Marwit w Złejwsi Wielkiej koło Torunia (woj. kujawsko-pomorskie).

Dodał, że firma posiada pozytywne wyniki wszelkich niezbędnych badań, a do sklepów trafiła pierwsza partia soków jabłkowych i pomarańczowych.

Spółka nadal nie produkuje świeżego soku marchwiowego, w którego partii natrafiono na chorobotwórcze bakterie. "Wyników jego badań jeszcze nie mamy, więc produkcja jest wciąż wstrzymana" - powiedział dr Wojciech Dyjewski, szef powiatowej stacji Sanepid w Toruniu.

Na skażony pałeczkami bakterii Yersinia Entercolitica sok z marchwi natrafili inspektorzy Sanepidu 2 marca w Poznaniu. Po zidentyfikowaniu bakterii zapadła decyzja o natychmiastowym wycofaniu soku z obrotu i zatrzymaniu produkcji do czasu wykrycia źródła skażenia.

Dotychczasowe badania wykazały, że bakterie przedostały się do wytwórni na niedomytym surowcu do produkcji. Kierownictwo zakładu zdecydowało o zwiększeniu liczby i zakresu kontroli marchwi, by uniknąć w przyszłości jakichkolwiek skażeń.

Zarząd firmy przypomniał, że oprócz systemu HACCP, zakład posiada własne laboratorium badające dostarczany do produkcji surowiec. Owoce i warzywa przerabiane na soki pochodzą tylko od krajowych dostawców.

Bakteria Yersinia Entercolitica może powodować zatrucia pokarmowe, posocznicę (u osób z niedoborami odporności), zapalenie wsierdzia i węzłów chłonnych, zakażenie skóry, zapalenie stawów, tarczycy, mięśnia sercowego i kłębuszkowe zapalenie nerek. Okres wylęgania się bakterii w zakażonym organizmie trwa od 1 do 11 dni. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Marwit wznowił częściowo produkcję soków