Marzec: resort gospodarki opracuje projekt zasad umów społecznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2005, 19:43

W resorcie gospodarki zostanie opracowany projekt zasad umów społecznych, według których umowy takie będą przygotowywane - poinformował we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu wiceminister skarbu Dariusz Marzec.

 W resorcie gospodarki zostanie opracowany projekt zasad umów społecznych, według których umowy takie będą przygotowywane - poinformował we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu wiceminister skarbu Dariusz Marzec.

Marzec dodał, że w lutym projekt zasad umów społecznych zostanie przedstawiony Komisji Trójstronnej. Przypomniał, że umowy społeczne nie dotyczą zarządów spółek.

Tydzień temu w resorcie Skarbu Państwa odbyło się spotkanie z prezesami i członkami zarządów spółek sektora energetycznego. Podczas spotkania zostały omówione kwestie prawne dotyczące umów społecznych zawieranych w związku z konsolidacją sektora energetycznego.

Umowy społeczne zapewniają pracownikom spółek sektora energetycznego nawet 10-letnie gwarancje zatrudnienia.

Resort skarbu uznał, że osoby będące jednocześnie członkami zarządu w danej spółce i dyrektorami w spółce zależnej nie mogą korzystać z uprawnień pracowniczych, w tym - z umów społecznych.

Na początku stycznia media poinformowały, że w energetyce zawarto lub zostaną zawarte "umowy społeczne", które zapewniają pracownikom spółek energetycznych m.in. nawet 10-letni okres zatrudnienia, a w razie zwolnień - odprawy w wysokości pensji, które dana osoba otrzymywałaby do końca okresu ochronnego.

Na początku stycznia, po ukazaniu się w prasie informacji o umowach społecznych, premier Marek Belka polecił ministrowi skarbu skontrolowanie funkcjonowania władz spółek sektora energetycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Marzec: resort gospodarki opracuje projekt zasad umów społecznych