Marzenia o 200 mln zł uzyskanych z GPW

Anna Bytniewska
28-09-2004, 00:00

Police i Ciech wyraźnie mają się ku sobie. Obie spółki chcą wejść na GPW i zacieśnić związki kapitałowe. Czy do tego dojdzie? Rozmowy w toku.

Jutro odbędzie się spotkanie Nafty Polskiej (NP) z zarządem Zakładów Chemicznych Police, na którym spółka jako pierwsza z sześciu firm sektora wielkiej syntezy chemicznej ma przedstawić koncepcję indywidualnej ścieżki rozwoju. Wygląda na to, że obecnie najbardziej preferowanym przez decydentów rozwiązaniem jest giełda. Spółka mogłaby dostać się na giełdę jednak dopiero za dwa lata. Potrzebny jest jej bowiem czas na restrukturyzację. Skoro tak, to zarząd Polic chce, by na GPW trafiły akcje nowej emisji wartości 200 mln zł. Police potrzebują bowiem kapitału na inwestycje. Co jednak do tego czasu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zrobi ze swoimi akcjami? Jeszcze nie wiadomo.

Wizja narodowa

Sprawa jest o tyle ciekawa, że do niedawna faworytem starań o rękę Polic był Ciech, warszawski konglomerat chemiczny, który sam wybiera się na GPW. Tymczasem skarb państwa i Nafta Polska, restrukturyzująca sektor, wolałyby nie zawężać Policom możliwości pozyskania inwestora. Czy to oznacza, że planowana konsolidacja produkcji nawozów fosforowych zakończy się fiaskiem? Zgodnie z niedawnymi jeszcze informacjami, Police, gdańskie Fosfory i Alwernia pod egidą Ciechu miały stworzyć dywizję fosforową nowego koncernu.

— Jeżeli Ciech chce zostać właścicielem Polic, to może zabiegać o to na równych z innymi podmiotami warunkach — wyjaśnia Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej.

Na głęboką wodę

Police liczyły na to, że Ciech pomoże im się zrestrukturyzować. Choćby jako gwarant przy pozyskiwaniu finansowania.

— Będziemy chcieli przekonać skarb państwa, że z Ciechem restrukturyzacja byłaby łatwiejsza. Zagranicznych inwestorów interesuje głównie należący do nas rynek. Police i Ciech razem tworzyłyby natomiast liczący się już w Europie koncern o obrotach wynoszących 1 mld EUR — mówi Andrzej Kurowski, prezes Polic.

Środki z emisji Police chcą przeznaczyć na zwiększenie produkcji bieli tytanowej, wykorzystywanej w przemyśle farb i lakierów, dokończenie budowy wytwórni metanolu oraz modernizację produkcji kwasu fosforowego. Rzeczywiste potrzeby inwestycyjne w perspektywie 9 lat określają na blisko 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Marzenia o 200 mln zł uzyskanych z GPW