Maspex czeka na przesilenie

MICH
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

Spółka spodziewa się kapitałowych roszad w branży spożywczej. Zapowiada dwucyfrowy wzrost i akwizycje.

Grupa Maspex Wadowice zaciera ręce — w perspektywie ma rekordowe wyniki sprzedaży.

— Po wynikach pierwszego półrocza widzimy, że tegoroczny wzrost przychodów powinien być dwucyfrowy [w 2011 r. wyniosły 2,64 mld zł, a zysk brutto — prawie 85 mln zł — red.]. Najbardziej zadowoleni jesteśmy z rewelacyjnej sprzedaży Tymbarku i reaktywowanej marki Life. To przełożyło się na znaczący wzrost naszych udziałów w rynku soków, nektarów i napojów bez marek własnych sieci. Według wyliczeń AC Nielsen, nasze udziały ilościowo wyniosły 48,3 proc. — mówi Krzysztof Pawiński, prezes grupy Maspex Wadowice.

Marki soków spółka wprowadza do nowych segmentów. W lipcu Kubuś zagości wśród śniadaniowych przekąsek.

— Wprowadzamy musy owocowe w wyciskanej torebce. To zupełnie nowy segment w Polsce. Chcemy, by była to zdrowa przekąska na drugie śniadanie — wyjaśnia Krzysztof Pawiński. Spółka chce się rozwijać nie tylko organicznie. Brała udział w przetargu na zakład upadłej Malmy (z liniami do produkcji makaronów), który zakończył się bez rozstrzygnięcia. Syndyk zapowiada kolejny na jesień.

— Cały czas rozglądamy się za nowymi projektami — w tym akwizycjami. Wydaje się, że dla branży nadchodzi przesilenie.

Presja na cięcie kosztów jest coraz większa, drugi rok z rzędu rosną ceny surowców agrarnych, kurs euro i dolara jest bardzo zmienny. Spodziewam się więc pewnego ożywienia w tym obszarze — tłumaczy Krzysztof Pawiński.

Konsolidacji w branży oczekuje też Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

— Przyczyną wzrostu kosztó produkcji i zatrudnienia przy niskiej — w porównaniu z unijną średnią — wydajności, jest m.in. duże rozdrobnienie niektórych segmentów branży, np. produkcji przetworów zbożowych, mięsnych czy mleczarskich. Spadająca konkurencyjność na rynku zewnętrznym, a coraz częściej także wewnętrznym, wymusi konsolidację — mówi Andrzej Gantner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu