Masz pomysł i 1 zł? W lipcu ruszysz z prostą spółką

opublikowano: 14-06-2021, 20:00

Za dwa tygodnie będzie można prowadzić biznes bez wielkiego kapitału. Rejestracja prostej spółki akcyjnej też będzie szybka.

Po ponad roku oczekiwania od 1 lipca będzie można założyć prostą spółkę akcyjną (PSA). Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mieli korzystać z tej formy prowadzenia działalności gospodarczej od marca. Resort rozwoju, który bardzo promuje nowy podmiot, tłumaczył, że terminu nie udało się dotrzymać przez opóźnienia w pracach nad elektronicznym postępowaniem rejestrowym. Do jego tworzenia zachęca szczególnie innowacyjne start-upy.

Umowa on line, albo u notariusza

Podstawowym dokumentem regulującym zasady działania prostej spółki akcyjnej ma być jej umowa. Będzie można ją zawrzeć na portalu S24, prowadzonym przez resort sprawiedliwości. Tam jednak dokument ma wzorzec nie uwzględniający niestandardowych rozwiązań. Jeśli twórcy PSA zechcą wyjść poza ten uproszczony formularz, pozostanie im wizyta u notariusza, konieczna np. w przypadku, gdy założyciele postanowią wnieść do spółki wkłady niepieniężne.

Rejestracja PSA w Krajowym Rejestrze Sądowym również będzie możliwa online, ale tylko wtedy, gdy umowa spółki zostanie zawarta na S24. To oznacza wówczas tylko opłatę za wniosek w wysokości 250 zł. Co ważne, nie trzeba będzie mieć także w zanadrzu żadnych wielkich oszczędności, aby formalnie wystartować — wystarczy wnieść 1 zł na kapitał akcyjny.

— To zdecydowana różnica w porównaniu z wymaganiami dla spółki z o.o., czyli 5 tys. zł, nie mówiąc już o akcyjnej, która może ruszyć ze 100 tys. zł. Co ważnie, tego złotego nie trzeba wcale wykładać na stół. Można posiłkować się wkładem niepieniężnym, którym może być świadczenie pracy, usług, a nawet wiedza wniesiona do firmy. Zdecydowanie jest to ukłon w stronę młodych przedsiębiorców — mówi Maciej Oniszczuk, prezes kancelarii Oniszczuk & Associates.

Nowych rozwiązań, które miałyby szczególnie zachęcać do zakładania PSA, jest jednak jego zdaniem jak na lekarstwo.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Trudno doszukać się w tym przełomowej regulacji. Można raczej przyczepić się, że zamiast poprawić istniejące przepisy, zdecydowano się dodać nowe i skomplikowane — uważa Maciej Oniszczuk.

Wyjaśnia, że do tej pory przedsiębiorcy, którzy rozpoczynali życie swojego star-tupu, zazwyczaj decydowali się na prowadzenie jednoosobowej działalności lub spółki z o.o. Część przepisów regulujących ten drugi podmiot ma już 20 lat i w zasadzie wystarczyło je uprościć, jak to zrobiono np. w Niemczech. Możliwość założenia PSA online w maksymalnie 24 godziny i podejmowanie poprzez sieć uchwał, korzystając np. z poczty elektronicznej, a nawet komunikatorów internetowych, to także nie jest nowość.

— Nie od dziś można w jeden dzień założyć jednoosobowe przedsiębiorstwo czy spółkę z o.o., a podejmowanie decyzji przez internet wymusiła pandemia i jest już kodeksowo dopuszczone w tradycyjnych spółkach kapitałowych — podkreśla Maciej Oniszczuk.

Zarządzanie nie tylko przez zarząd

Jego obawy budzi struktura PSA. Dopuszczona zostanie możliwość powołania tzw. rady dyrektorów, która ma łączyć cechy zarządu i rady nadzorczej, przy czym będzie można również oddzielnie tworzyć takie organy.

— Wprowadzając radę dyrektorów, tworzymy chaos. Będą istnieć spółki posiadające zarząd, a równolegle do nich te z radami dyrektorów z przydzielonymi funkcjami wykonawczymi i niewykonawczymi. Każdy dyrektor ma prawo reprezentowania spółki, ale tylko wykonawczy zarządza, a niewykonawczy nadzoruje. Jak to wytłumaczymy w urzędzie przy okazji odbioru jakiegoś dokumentu, pozwolenia lub przy okazji wizyty w banku — zastanawia się Maciej Oniszczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane