Masz wybór sposobów finansowania

Marcin Sawicki
opublikowano: 08-05-2009, 00:00

Leasing to nic innego, jak pewien rodzaj pożyczki. Leasingodawca zyskuje pewność, że środki nie zostaną skonsumowane na żaden inny cel niż uzgodniony w umowie, bo to on kupuje przedmiot leasingu. Z prawnego punktu widzenia pozostaje jego właścicielem, co znacznie lepiej niż w przypadku kredytu zabezpiecza jego interesy, gdy druga strona popadnie w kłopoty finansowe. Ciekawą odmianą leasingu jest tzw. leasing zwrotny, który w swej istocie przypomina pożyczkę zabezpieczoną na aktywach. Leasingobiorca sprzedaje w tym przypadku posiadane aktywa firmie leasingowej, która oddaje mu je do użytkowania w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.

O ile leasing jest interesującą opcją w dłuższym okresie, to faktoring jest instrumentem zabezpieczającym finansowanie krótkoterminowe. Wykorzystujące go firmy, mogą szybko ściągać swoje należności i ponownie inwestować wolne środki. Firma faktoringowa uzyskuje w zamian wynagrodzenie, w ramach którego przejmuje w całości ryzyko ściągalności należności lub też pozostawia sobie prawo regresu.

Kredyt, który jest domeną banków, może mieć bardzo różną formę, zależną od potrzeb i kondycji kredytobiorcy. W obecnej sytuacji rynkowej banki są jednak zdecydowanie mniej skłonne do kredytowania projektów gospodarczych.

Marcin Sawicki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Sawicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu