Materiały dostają drugie życie

Barbara Warpechowska
opublikowano: 03-11-2016, 22:00

W szwedzkim Halmstad uruchomiono nowoczesne Centrum Recyklingu Stena Nordic.

Centrum jest największą inwestycją Stena Metall Group. Całkowita powierzchnia kompleksu to ponad 43 ha. Największe pomieszczenie produkcyjne ma długość 300 m. W Halmstad przetwarzane są różnego rodzaju odpady, wśród nich m.in. elektronika i pojazdy wycofane z eksploatacji. Poziom ich odzysku zgodnie z unijną dyrektywą powinien wynosić 95 proc. Przez długi czas wyzwaniem dla branży recyklingowej było znalezienie możliwości zagospodarowania mieszanki gumy, tworzyw sztucznych i metali, m.in. z wnętrz samochodów, która pozostawała po wysortowaniu pozostałych materiałów z pojazdów. Technologia użyta w Halmstad pozwala na odseparowanie z niej jeszcze więcej metalu i wykorzystanie pozostałej mieszanki do odzysku energii. Dodatkowo zastosowane rozwiązania pozwalają na strzępienie samochodu w czasie 40 sekund. Obecnie po poddaniu samochodów całemu procesowi recyklingu uzyskuje się 30 różnych rodzajów materiałów. Dzięki temu surowce zyskują nowe życie. W zakładzie znajdują się instalacje do przetwarzania makulatury, tworzyw sztucznych, odpadów niebezpiecznych, złomu, w tym metali nieżelaznych, a także frakcji pochodzącej z działającej tam strzępiarki. Stena w Halmstad poddaje rocznie recyklingowi 450 tys. lodówek, z których usuwane są odpady niebezpieczne i odzyskiwane cenne metale. Instalacja do metali nieżelaznych ma możliwość przetworzenia 50 ton odpadów w ciągu godziny. Zaplanowana w obiekcie instalacja do recyklingu cennych metali jest największą w Europie. Wykorzystanie w jednym miejscu wielu zautomatyzowanych procesów, połączenie innowacyjnych rozwiązań i sprawdzonych technologii pozwala na prowadzenie efektywnego recyklingu. Odpady w bardzo krótkim czasie są rozdrabniane i sortowane przy wykorzystaniu magnesów, separatorów wiroprądowych, stołów wibrujących, separacji flotacyjnej i optycznej. Odzyskany surowiec może trafić bezpośrednio do hut, odlewni i zakładów produkcyjnych.

INWESTYCJA: W Halmstad przetwarzane są różnego rodzaju odpady, wśród nich m.in. elektronika i pojazdy wycofane z eksploatacji.
Zobacz więcej

INWESTYCJA: W Halmstad przetwarzane są różnego rodzaju odpady, wśród nich m.in. elektronika i pojazdy wycofane z eksploatacji. ARC

— Centrum Recyklingu Stena Nordic jest odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby efektywnego, przyjaznego środowisku i zrównoważonego recyklingu. Pozwoli na optymalizację w zarządzaniu zasobami dla klientów ze wszystkich nordyckich krajów — mówi Staffan Persson, dyrektor Stena Recycling w Europie.

Stena Recycling

Firma działająca w strukturze Stena Recycling International należy do Stena MetallGroup, międzynarodowej firmy oferującej kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami, recyklingu i usług środowiskowych. Stena odzyskuje i przetwarza wszystkie rodzaje odpadów: makulaturę, plastik, złom metali żelaznych i nieżelaznych oraz odpady niebezpieczne. Jest europejskim liderem w dziedzinie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W Polsce Stena Recycling działa od 2001 r. i ma 12 oddziałów. Rocznie przetwarza 500 tys. ton odpadów pochodzących z działalności biznesowej i przemysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu