Mather: ryzyko na rynku obligacji większe niż kiedykolwiek

opublikowano: 30-05-2019, 07:59

Ryzyko na rynku obligacji jest obecnie największe w historii, twierdzi Scott Mather, szef inwestycji w USA w Pacific Investment Management Co.

PIMCO przeszło do defensywy na rynku obligacji, bo spodziewa się recesji w USA w ciągu następnych trzech do pięciu lat.

- Mamy prawdopodobnie najbardziej ryzykowny rynek obligacji jaki kiedykolwiek mieliśmy – powiedział Mather.

Wskazał jako sygnały ostrzegawcze jego rosnącą wielkość, niską jakość papierów oraz brak płynności na rynku obligacji spółek.

- Rynek obligacji nie jest w miejscu, w którym mógłby załamać się pod własnym ciężarem, ale z pewnością jest dziś na to podatny i wszystkie składniki są obecne, aby ta podatność wzrosła – powiedział Mather.

Wskazał na tegoroczne rekordowe wykupy akcji przez spółki, z których wiele było finansowane długiem, jako element zwiększonego ryzyka dla inwestorów kupujących obligacje korporacyjne.  

Maher powiedział, że PIMCO zajęło pozycję defensywną i preferuje obligacje o wysokiej jakości, a także obligacje USA.

- Nie ma innego zabezpieczenia ryzykownych aktywów niż wysokiej jakości amerykańskie obligacje i obligacje USA – powiedział Mather zaznaczając, że w przeciwieństwie do ostatniej recesji nie ma obecnie tak dużej możliwości kupna jako zabezpieczenia ujemnie skorelowanych aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane