May: drugie referendum ws. brexitu byłoby zdradą demokracji

PAP
opublikowano: 02-09-2018, 19:24

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła w opublikowanym w niedzielę komentarzu dla dziennika "Telegraph" przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wyjaśniając, że byłoby to "poważną zdradą naszej demokracji".

Szefowa rządu zapewniła, że "nie ustąpi wobec tych, którzy chcą na nowo otworzyć całą kwestię (wyjścia z UE)". Podkreśliła, że powtórne głosowanie byłoby naruszeniem zaufania wyborców, którzy wzięli udział w referendum w czerwcu 2016 roku i zdecydowali o wyjściu z Unii.

Theresa May porzuca unijne gwiazdki, od 29 marca 2019 r. liczy się tylko Union Jack.
Zobacz więcej

Theresa May porzuca unijne gwiazdki, od 29 marca 2019 r. liczy się tylko Union Jack. Fot. Eric Vidal

May przedstawiła swoje stanowisko tuż przed wtorkowym wznowieniem obrad brytyjskiego parlamentu po wakacyjnej przerwie. Media spekulowały w ostatnich tygodniach, że grupa eurosceptycznych posłów, w której są m.in. były minister ds. Brexitu David Davis i były szef dyplomacji Boris Johnson, przygotowuje w tajemnicy alternatywne propozycje na dalsze negocjacje z UE na wypadek załamania się obecnych rozmów.

"Chcemy wyjścia (z UE) na podstawie dobrego porozumienia i jesteśmy pewni, że rząd może je osiągnąć. Oczywiście jednak potrzebne będzie jeszcze bardzo wiele negocjacji. Zatem tylko odpowiedzialnym było to, że spędziliśmy czas tego lata przygotowując się na scenariusz z brakiem porozumienia, tak jak robiła to również UE" - napisała May.

"Jak powiedział szef Światowej Organizacji Handlu, wyjście bez porozumienia nie byłoby końcem świata, ale nie byłoby też przechadzką po parku. W niektórych sektorach pojawiłyby się prawdziwe wyzwania zarówno dla Zjednoczonego Królestwa, jak i dla UE. Ale pokonalibyśmy to i kroczylibyśmy dalej ku rozkwitowi. Dlatego będziemy gotowi na wyjście bez porozumienia jeśli zaistnieje taka potrzeba. I w sprawie propozycji z Chequers nie dam się zmusić do zaakceptowania takich kompromisów, które nie byłyby w naszym narodowym interesie" - dodała premier.

Na początku lipca brytyjski rząd przedstawił tak zwany plan z Chequers, precyzujący stanowisko Londynu w poszczególnych kwestiach negocjowanych z UE. Strona unijna domaga się złagodzenia wymogów planu.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / May: drugie referendum ws. brexitu byłoby zdradą demokracji