May: odrzucenie porozumienia ws. brexitu byłoby katastrofą

  • PAP
opublikowano: 13-01-2019, 08:55

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała na łamach najnowszego wydania czasopisma "Sunday Express", że odrzucenie przez parlament wynegocjowanego przez nią porozumienia z UE w sprawie brexitu byłby katastrofą dla kraju. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w Izbie Gmin w najbliższy wtorek.

Głsoowanie w sprawie porozumienia miało odbyć się w grudniu ub. r., ale May odroczyła je kiedy stało się jasne, że zostanie ono odrzucone.

Opierając się na wynikach referendum Theresa May, premier Wielkiej
Brytanii, uzgodniła z Unią Europejską zasady rozwodu. Tyle, że na wyspach nie
chcą ich ani zwolennicy, ani przeciwnicy brexitu.
Zobacz więcej

KWADRATURA KOŁA:

Opierając się na wynikach referendum Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, uzgodniła z Unią Europejską zasady rozwodu. Tyle, że na wyspach nie chcą ich ani zwolennicy, ani przeciwnicy brexitu. Fot. Bloomberg

Reuter zaznacza, że wydaje się, iż obecnie premier May wydaje się być nieco bliżej uzyskania wystarczającego poparcia dla jej porozumienia w sprawie brexitu.

Jednak zdaniem ekspertów, szefowa mniejszościowego rządu ma niewielkie szanse na zwycięstwo. Sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie partie opozycyjne, ale także ponad 100 deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz 10 posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), którzy dotychczas wspierali gabinet May.

Premier podkreśliła na łamach "Sunday Express", że ustawodawcy nie mogą zawieść Brytyjczyków, którzy głosowali za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. "Gdyby tak się stało byłaby to katastrofa i niewybaczalne nadużycie zaufania dla naszej demokracji" - napisała.

"Tak więc moje przesłanie do parlamentu tego weekendu jest proste: czas zapomnieć o gierkach i uczynić to co jest słuszne dla naszego kraju" - dodała premier.

Tymczasem według innego czasopisma, "Sunday Times", powołującego się na rządowe źródła poinformowane, przeciwni porozumieniu deputowani do Izby Gmin zamierzają w nadchodzącym tygodniu pozbawić premier May kontroli nad porządkiem obrad aby doprowadzić do zawieszenia lub opóźnienia brexitu.

W ub. piątek Jeremy Hunt, minister spraw zagranicznych w gabinecie May, ostrzegł, że jeśli wynegocjowane przez premier porozumienie z UE w sprawie brexitu nie uzyska w aprobaty Izby Gmin, do brexitu może w ogóle nie dojść.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca br.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu