Mazowiecki szpital szuka partnera do PPP

ANP
opublikowano: 13-03-2012, 11:07

Budowa ośrodka radioterapii pochłonie 50 mln zł. Pierwsi chętni już się pojawili.

To może być kolejny, innowacyjny projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Kontrolowany przez samorząd Mazowiecki Szpital Wojewódzki (MSW) ogłosił postępowanie (w trybie koncesji) na zaprojektowanie, budowę, finansowanie i zarządzanie przez 15-30 lat ośrodkiem radioterapii. Szacunkowa wartość inwestycji to 44-50 mln zł netto.
– Obecnie po operacji przekazujemy pacjentów do innych szpitali. Chcielibyśmy zapewnić im kompleksowe leczenie. Zakładamy, że po zrealizowaniu inwestycji dotrą do nas nie tylko pacjenci z Targówka czy Białołęki, ale z całego północnego Mazowsza – mówi Teresa Bogiel, prezes MSW.

Zamawiający przewiduje zawiązanie spółki z wyłonionym partnerem.
– Podzielimy się ryzykiem, będziemy partycypować w zyskach i ewentualnych stratach. Z naszych analiz wynika, że działalność onkologiczna jest rentowna, a inwestycja zacznie zarabiać po pięciu latach – zapewnia Teresa Bogiel.
Ośrodek powstanie na gruncie dzierżawionym od samorządu województwa, gdzie dziś znajdują się magazyny szpitala. W przyszłości może zostać wniesiony aportem do MSW.
Harmonogram zakłada, że latem doszłoby do podpisania umowy, a pod koniec roku ruszyłyby prace rozbiórkowe. Z działalnością leczniczą szpital chce wystartować pod koniec 2013 r.

Prezes Bogiel liczy na duże zainteresowanie inwestorów.
– Mamy pierwsze sygnały od trzech potencjalnych partnerów, w tym dwóch krajowych. Spodziewamy się, że pojawi się więcej chętnych – mówi Teresa Bogiel.
– Cieszymy się, że rusza kolejny projekt w zintegrowanym modelu PPP w służbie zdrowia. Jesteśmy zainteresowani ośrodkiem radioterapii. Przygotowujemy się do złożenia wniosku i mamy nadzieję trafić na krótką listę – mówi Nasser Massoud, członek zarządu oraz dyrektor inwestycji globalnych i rozwoju w InterHealth Canada.
Do gry nie przystąpi Warbud.
– Nie jesteśmy zainteresowani przetargiem, bo jest w trybie koncesji. Inwestycja szpitala bródnowskiego jest raczej dedykowana operatorom medycznym – mówi Michał Piotrowski, kierownik działu PPP w Warbudzie.
Z podobnych powodów inwestycją nie jest zainteresowany krakowski Saritor Group. Także firma Szpitale Polskie, która niemal do końca uczestniczyła w postępowaniu w Żywcu, nie zamierza startować w Warszawie.
– Sądzę, że zgłoszą się międzynarodowe koncerny mające dostęp do technologii medycznej i doświadczenie w zarządzaniu– mówi Jarosław Fedorowski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Szpitali Polskich.
Firmy zainteresowane postępowaniem szpitala bródnowskiego mogą składać wnioski do 2 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu