Mazowieckie/ 120 mln zł na zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego

PAP
opublikowano: 11-04-2018, 19:38
aktualizacja: 11-04-2018, 19:56

Prawie 160 szkół na Mazowszu weźmie udział w dofinansowanym przez UE programie "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego". 120 mln zł zostanie przeznaczone m.in. na staże, praktyki, dodatkowe zajęcia i wyposażenie szkolnych pracowni.

Program jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza. Jego wartość to około 120 mln zł, z czego niemal 108 mln zł stanowią fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, działające na Mazowszu firmy i przedsiębiorstwa potrzebują dobrze wykształconych pracowników, stąd decyzja o wsparciu dla szkolnictwa zawodowego. "Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, jak i poprzez specjalistyczne kursy oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe" - powiedział Struzik w środę w Radomiu, podpisując umowy z przedstawicielami powiatów, w których będzie realizowany program.

W ocenie członka zarządu województwa mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, uczniowie, którzy wezmą udział w programie, po ukończeniu szkoły wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami. "Wdrożenie programu da im szansę nie tylko na rozwój, ale także na dobrą pracę" - powiedział Rajkowski.

W programie "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" weźmie udział 159 szkół zawodowych z woj. mazowieckiego. To prawie połowa wszystkich tego typu placówek na Mazowszu.

Do szkół z subregionu radomskiego trafi 15,7 mln zł. Program będą realizowały 24 szkoły i placówki oświatowe w Radomiu oraz powiatach radomskim, białobrzeskim, lipskim, przysuskim, szydłowieckim i zwoleńskim. Ich uczniowie odbędą staże i praktyki zawodowe, kursy specjalistyczne. Będą mogli skorzystać z doradztwa edukacyjno-zawodowego. Dla każdej szkoły zostanie opracowany i wprowadzony program innowacji pedagogicznej, który ma uatrakcyjnić zajęcia i wzbogacić nauczanie o nieszablonowe działania. W ramach tych innowacji szkoły będą oferowały nowe kierunki kształcenia. Planowana jest również modyfikacja istniejących kierunków. W pracowniach zawodowych pojawi się nowy sprzęt. Przeszkolonych zostanie ponad 1000 nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu.

W ramach programu przewidziano także organizację 36 targów edukacyjno-zawodowych, w których udział wezmą uczniowie i około 300 przedsiębiorców z Mazowsza.

Program będzie realizowany do końca marca 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Mazowieckie/ 120 mln zł na zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego