Mazowsze: 42 mln zł dla innowatorów

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 18-06-2017, 22:00

Firmy MSP z regionu będą mogły starać się o granty na wdrożenie nowatorskich rozwiązań będących wynikiem prac B+R.

Fundusze unijne są istotnym wsparciem dla mazowieckich przedsiębiorstw, które chcą oferować innowacyjne produkty i usługi oraz rozwijać skrzydła poza Polską.

— W nowej perspektywie przeznaczamy ponad miliard złotych na opracowanie i wdrażanie innowacji. Kładziemy nacisk na rozwój firm, które wprowadzają na rynek nowe produkty i usługi w skali regionu oraz zwiększają zatrudnienie — podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).

MJWPU ogłosiła konkurs z dotacjami dla małych i średnich graczy, którzy planują inwestycje w rozbudowę swoich firm i chcą oferować nowe lub ulepszone produkty powstałe w wyniku prac badawczo-rozwojowych. Będą mieli jednak niewiele czasu na złożenie wniosku o grant, ponieważ konkurs będzie trwał od 30 czerwca do 17 lipca. Warto podkreślić, że minimalna wartość wsparcia projektu wyniesie 400 tys. zł, a maksymalne dofinansowanie przedsięwzięcia — 850 tys. zł.

— Nie są to duże kwoty. Budżet konkursu wynosi ponad 42 mln zł. Pozwoli na dofinansowanie projektów związanych z uzupełnieniem parku maszynowego w przedsiębiorstwie — podkreśla Bogusława Mazurek, ekspert od dotacji unijnych w Crido Taxand. Wsparcie — w zależności od lokalizacji i wielkości firmy — może wynieść od 20 do 55 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Co ważne, o granty mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają na rynku dłużej niż pół roku. Unijna kasa — jak dodaje Bogusława Mazurek — popłynie również do przedstawicieli biznesu, którzy zasadniczo zmieniają proces produkcyjny w swoich firmach czy sposób świadczenia usług będących wynikiem prac B+R.

— Najwyżej punktowane będą wyniki prac badawczo-rozwojowych, które wnioskodawca przeprowadził samodzielnie. Jeżeli je zakupił lub zlecił, to także może zdobyć punkty w ramach kryterium „kontynuacja współpracy”. Istotne jest wówczas, aby firma w trakcie wdrożenia wyników kooperowała z jednostką naukową, która wykonała badania — tłumaczy Bogusława Mazurek. Granty sfinansują m.in. zakup materiałów, niezbędnego oprogramowania, baz danych oraz wydatki związane z tworzeniem serwisów internetowych i aplikacji mobilnych.

— Przedsiębiorca na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie powinien przedstawić uprawnienia do korzystania z wyników badań. Będzie musiał też wykazać, że pozwolą one zrealizować założony cel projektu. Inwestycja musi wynikać z potrzeby firmy, podpartej analizą rynku — wyjaśnia Mariusz Frankowski. Eksperci będą zwracać też uwagę, czy efektem przedsięwzięcia będą nowe miejsca pracy oraz stosowanie przez przedsiębiorcę zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) przy wytwarzaniu oraz dostarczaniu produktów i usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu