Mazowsze: 8,6 mln zł na OZE

Dorota Zawiślińska
11-05-2017, 22:00

Firmy MSP z regionu mogą powalczyć o granty na projekty związane z efektywnością energetyczną.

Województwo mazowieckie stawia na rozwiązania ekologiczne w obszarze energetyki. Inwestuje w przedsięwzięcia wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE). Największy udział w tym regionie stanowią biomasa oraz energia wodna. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) ogłosiła nabór z dotacjami dla przedsiębiorstw na projekty związane z zakupem i montażem urządzeń do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, m.in. z biomasy, biogazu, geotermii, wody, a także energii wiatrowej i słonecznej. Unijne wsparcie oferuje działanie 4.1. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego („Odnawialne Źródła Energii”).

— Granty sfinansują również budowę i przebudowę instalacji, które już wykorzystują OZE. Wnioskodawca może zaplanować też w projekcie budowę lub przebudowę wewnętrznej instalacji elektroenergetycznej oraz cieplnej, dzięki której dany obiekt zostanie zasilony energią — wyjaśnia Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU. Wsparciem mogą być również objęte prace geodezyjne, ziemne, instalacyjne, rozbiórkowe i budowlane.

Konkurs zakończy się 2 sierpnia, a jego budżet wynosi 8,6 mln zł. Minimalna wartość dofinansowania projektu to 100 tys. zł. Co ważne, wkład własny firmy na pokrycie inwestycji jest uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa. Dla średnich spółek sięga on 40 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a dla mikro- i małych — 30 proc.

— Pula pieniędzy zarezerwowana w RPO WM na inwestycje w OZE wynosi ponad 160 mln zł. Dotacje trafiły już do samorządów, teraz kolej na przedsiębiorców. Pieniądze na tego typu projekty będą również oferowane w postaci instrumentów zwrotnych, w tym m.in. pożyczek — podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mazowsze: 8,6 mln zł na OZE