Mazowsze wzięło się w garść

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 14-07-2010, 12:05

Dotychczasowy maruder w wydawaniu dotacji odrabia straty. O ekstrapremii może jednak zapomnieć.

W czerwcu województwa, odpowiedzialne za realizację regionalnych programów operacyjnych (RPO), podpisały z beneficjentami umowy warte 1,8 mld zł. To więcej niż w maju i kwietniu (odpowiednio 1,6 i 1,3 mld zł) i dużo więcej niż w styczniu — 0,73 mld zł.

Liderem okazał się dotychczasowy maruder — województwo mazowieckie, które rozdysponowało 326 mln zł. Region królował też, jeśli chodzi o wartość zatwierdzonych projektów. Czerwcowe dofinansowanie dla beneficjentów z Mazowsza stanowiło aż 16,2 proc. z przyznanych w całym kraju 2,9 mld zł. Mimo przyspieszenia województwo pozostaje na szarym końcu w wydawaniu i rozliczaniu unijnych dotacji w Komisji Europejskiej. Ale to ma się zmienić.

— Wkrótce nastąpi kumulacja wydatków, więc nadal będziemy przyspieszać. Tym bardziej że lada moment rozpocznie się realizacja projektów kluczowych o dużej wartości. Ale pałeczka jest teraz po stronie beneficjentów, którzy powinni regularnie składać wnioski o płatność. Część niezłożonych w terminie wniosków oznacza zablokowanie ogromnych kwot — twierdzi Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Dodatkowym motorem dla województw i beneficjentów jest 520 mln EUR z Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW), którymi podzielą się regiony najszybciej wydające dotacje. Aby załapać się na nagrodę, muszą rozliczyć do końca 2010 r. z KE co najmniej 20 proc. pieniędzy z Brukseli, przyznanych na lata 2007-13. Jeśli warunki uda się spełnić 16 regionom, województwo plasujące się w środku stawki otrzyma 33 mln EUR. Ale prawdopodobnie wszyscy się nie załapią. Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" - KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mazowsze wzięło się w garść