Mazurek: listopadowy wzrost produkcji może nie przekroczyć 5 proc.

PAP
opublikowano: 19-11-2010, 16:31

Analityk BRE Banku Marcin Mazurek o danych GUS dotyczących produkcji przemysłowej w październiku i cen:

"Na spadek produkcji wpływ miały dwa czynniki. Pierwszy to ubytek jednego dnia roboczego, ten efekt wynosi ok. 2,5 pkt. proc. na wskaźniku rocznym. Drugi czynnik to jednorazowy efekt związany z przestojami w fabrykach samochodów; a produkcja samochodów to ok. 10 proc. przetwórstwa.

W przyszłym miesiącu produkcja przemysłowa na pewno będzie niższa, szczególnie niekorzystny wydaje się listopad - produkcja może spaść poniżej 5 proc. Jest bardzo silny efekt bazowy z ubiegłego roku (duży wzrost produkcji w listopadzie ub.r.).

Jeśli chodzi o wzrost cen produkcji, to nie widzimy na razie przełożenia na ceny konsumentów. Nie mniej jednak dynamika cen producentów już od kilku miesięcy jest wyższa od dynamiki cen konsumpcyjnych. (...) Wydaje się, że do końca roku ceny produkcji przemysłowej będą rosły, wskaźnik roczny będzie rósł - to samo dotyczy początku przyszłego. (...) W granicach dwóch, trzech kwartałów od teraz może nastąpić przełożenie na ceny konsumenckie". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mazurek: listopadowy wzrost produkcji może nie przekroczyć 5 proc.