Mazury - mobilizacja przed końcem głosowania na nowe cuda natury

PAP
06-07-2009, 12:59

Samorządowcy z Mazur i ludzie zaangażowani w akcję propagowania tego regionu w konkursie na nowe siedem cudów natury ogłosili w poniedziałek mobilizację i namawiają wszystkich do wsparcia Mazur w  plebiscycie. Głosowanie kończy się we wtorek o północy.

"Składam ręce i proszę wszystkich, którzy jeszcze nie oddali głosu na Mazury, by to zrobili. Proszę, zagłosujcie na Mazury" - zaapelował w rozmowie z PAP Krzysztof Daukszewicz, który od kilku miesięcy jest twarzą promocyjną Mazur w konkursie na nowe siedem cudów natury. Daukszewicz promuje Mazury społecznie i, jak podkreślił, nieprzypadkowo. "Od lat gdzie tylko mogę podkreślam, że jestem z Mazur, i że to jest wyjątkowe miejsce" - powiedział.

Z ostatnich rankingów organizatora konkursu, szwajcarskiej fundacji New 7 Wonders wynika, że Mazury w swojej kategorii formacji polodowcowych i krajobrazów są od niedzieli na pierwszym miejscu. Tego dnia wyprzedziły utrzymującą przez długi czas pozycję lidera Pustynię Kalahari.

"Ale nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ktoś w ostatniej chwili może nas wyprzedzić" - powiedziała w poniedziałek PAP burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, która już rano poleciła swoim pracownikom "wysyłanie e-maili z prośbą o głosy gdzie się da i do kogo się da".

"Dzwonią do mnie media z całego kraju, więc osobiście też apeluję o głosy. Cieszę się z tego pierwszego miejsca, ale obawiam się, by rzutem na taśmę ktoś nas nie wyprzedził" - przyznała Piotrowska i zaapelowała do mediów "o nagłaśnianie sprawy, bo to kluczowa rzecz nie tylko dla regionu, ale i w ogóle dla promocji Polski w świecie".

Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec powiedziała PAP, że pracownicy jej urzędu "obdzwaniają wszystkie zakłady pracy". "Przypominamy, że jest taki konkurs i prosimy, by ci, którzy jeszcze nie zagłosowali, oddali swój głos na Mazury. Teraz każdy jeden głos może być na miarę zwycięstwa" - podkreśliła Siemieniec. Prośby o głosy emitowane są też na antenie lokalnej telewizji kablowej i radia.

Pracownicy ratusza w Mikołajkach od rana roznoszą ulotki i informują, gdzie ci z odpoczywających w tym mieście, którzy nie mają internetu, mogą oddać głos. "A turystów u nas jest mnóstwo, mamy kogo namawiać do głosowania" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Wiceburmistrz Węgorzewa Andrzej Lachowicz powiedział PAP, że jego pracownicy koncentrują się na tym, by strona, przy pomocy której można oddawać głosy (tj. mazurycudnatury.pl), nie zawieszała się. "W ostatniej dobie stronę tę odwiedziło już 40 tys. ludzi, musieliśmy przenieść ją na inne serwery, bo dotychczasowe były za słabe. Pilnujemy, by wszystko działało jak należy, bo mamy nadzieję, że ci, którzy odwiedzają tę stronę, robią to, by oddać na nas głos" - powiedział PAP Lachowicz.

Do głosowania na Mazury zachęcają też - poprzez informacje na stronach internetowych - miasto Olsztyn i starostwo powiatowe w Olsztynie. "Wymyśliliśmy w tym celu nawet specjalne hasło: +Warmia głosuje na Mazury+. Zrobiliśmy to w ramach dobrej współpracy sąsiedzkiej" - powiedział dyrektor wydziału promocji w olsztyńskim starostwie Maciej Rytczak.

Do oddania głosu na Mazury zachęcają też lokalne redakcje, jedna z rozgłośni radiowych ulokowała letnie studio w centrum handlowym w Olsztynie i prosi robiących zakupy o głos na Mazury.

Mazury w konkursie na nowe siedem cudów natury promują się hasłem "Mazury cud natury". Aby rozreklamować konkurs Urząd Marszałkowski w Olsztynie, razem z gminą Węgorzewo, założył m.in. stronę internetową, na której oprócz zdjęć z Mazur jest też polska instrukcja głosowania. Poza tym w całym kraju zawisły billboardy zachęcające do głosowania, plenerowe głosowanie urządzono m.in. podczas Rajdu Polski i weekendowych imprez plenerowych, ogłoszono konkurs dla szkół, które zorganizowały akcję głosowania, koperty pism wychodzących z urzędu stemplowano pieczątką zachęcającą do głosowania na mazurskie jeziora.

W maju odbył się ogólnopolski dzień głosowania na polskich kandydatów w konkursie - na stoisku internetowym w Sejmie swój głos na Mazury i Białowieżę oddał m.in. premier Donald Tusk.

Listę nowych cudów świata natury ustanowią internauci, którzy mogą oddawać swoje głosy do północy 7 lipca. Mogą oni głosować na 261 kandydatur w 222 państwach. Głosy można oddawać na stronie internetowej fundacji i na stronach polskich kandydatów (mazurycudnatury.pl lub bialowiezaforest.eu). Aby zagłosować, trzeba podać adres e-mail, a następnie potwierdzić głos w e-mailu zwrotnym przesłanym od szwajcarskiej fundacji.

Fundacja New 7 Wonders 9 lipca ogłosi, którzy z kandydatów w plebiscycie weszli do półfinału, a następnie 21 lipca wyłoni z nich tych, którzy wejdą do finału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mazury - mobilizacja przed końcem głosowania na nowe cuda natury