MB: Wykup mieszkań zakładowych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego

Polska Agencja Prasowa SA
29-06-2006, 16:09

Ministerstwo Budownictwa chce, by środki z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM) przeznaczono na kredyty dla gmin na wykup mieszkań zakładowych. W czwartek wiceminister budownictwa Piotr Styczeń przesłał w tej sprawie list do Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

Ministerstwo Budownictwa chce, by środki z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM) przeznaczono na kredyty dla gmin na wykup mieszkań zakładowych. W czwartek wiceminister budownictwa Piotr Styczeń przesłał w tej sprawie list do Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

"W planowanej na trzeci kwartał br. nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ministerstwo zaproponuje rozszerzenie celów, na które można przeznaczyć środki z KFM, o kredyty dla gmin na wykup od prywatnych właścicieli budynków z byłymi mieszkaniami zakładowymi" - napisał Styczeń w liście, którego kopię w czwartek otrzymała PAP.

Wiceminister budownictwa odniósł się w ten sposób do sprawy lokatorów byłych mieszkań zakładowych, sprywatyzowanych przed dniem 7 lutego 2001 r. O problemach tych pisał wcześniej do ministra RPO.

Przypomniał, że dawne Ministerstwo Infrastruktury wskazywało rozwiązanie tego problemu. Chodziło o wykupienie budynków przez samorządy gminne, przekształcenie mieszkań w lokale komunalne i obniżenie czynszu za wynajem. Dodał, że to przedsięwzięcie wiązałoby się z bardzo dużymi wydatkami budżetów gminnych.

Styczeń wyjaśnił też, iż Ministerstwo Finansów sugerowało wówczas, by samorządy mogły ubiegać się o poręczenia z Banku Gospodarstwa Krajowego na kredyty i obligacje w celu wykupu mieszkań zakładowych. Dodał jednak, że oba ministerstwa nie podjęły żadnych działań w tej kwestii.

Według Stycznia, obecna ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, umożliwia gminom uzyskanie kredytu tylko na "realizację infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu".

Styczeń wyjaśnia, że wsparcie dla gmin, które uwzględni nowela, będzie polegało na możliwości ubiegania się o preferencyjny kredyt z KFM.

Kredyty ze środków KFM są udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego; obecnie oprocentowanie roczne wynosi 3,5 proc. i jest znacząco niższe od oprocentowania komercyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / MB: Wykup mieszkań zakładowych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego