MBA: Wartość udzielonych w USA kredytów hipotecznych spadnie o 16 proc.

opublikowano: 14-01-2008, 19:57

Wartość udzielonych w tym roku kredytów hipotecznych spadnie o 16 proc. do 1,96 bln USD, prognozuje amerykańskie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Jeśli prognoza się spełni, wartość udzielonych kredytów spadnie poniżej 2 bln USD po raz pierwszy od 2000 roku.

- Główny problem wynikający z obecnego kryzysu polega na tym, że istnieje prawdopodobieństwo iż bankom zabraknie kapitału – powiedział Doug Duncan, główny ekonomista MBA. – Banki mają kłopot z utrzymaniem wymaganego poziomu kapitału z powodu odpisów wartości aktywów, jednocześnie muszą wprowadzać kredyty do bilansów bo rynek instrumentów strukturyzowanych praktycznie przestał działać – dodał.

Duncan zaznaczył, że na szczęście banki weszły w kryzys z wysokim poziomem kapitałów co zmniejsza niebezpieczeństwo nagłego i gwałtownego zamknięcia dostępu do kredytów. W jego ocenie, okres wychodzenia branży finansowej z kryzysu potrwa dłużej niż w przeszłości, ale nie jest bezzasadnym oczekiwanie, że punkt zwrotny nastąpi pod koniec obecnego roku.

Główny ekonomista MBA prognozuje także dalsze spowolnienie wzrostu w pierwszym półroczu i jego ożywienie w drugim. Mimo to koniunktura w sektorze finansowym nie poprawi się znacznie. Wartość udzielonych w 2009 roku kredytów hipotecznym ma spaść o 4 proc. do 1,88 bln USD, prognozuje MBA.
MD, AP 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane