mBank: Dwukrotny wzrost cen ropy to początek lawiny

opublikowano: 27-12-2016, 16:43

Kamil Kliszcz, analityk mBanku, uważa że tegoroczny dwukrotny wzrost cen ropy to dopiero początek zmian, jakie czekają branżę paliwową w najbliższym czasie. Jego zdaniem, inwestorzy powinni przewartościować podejście do spółek i przygotować się na zmiany w hierarchii pod względem zdolności do generowania wolnych przepływów pieniężnych i kreowania wartości dla akcjonariuszy.

Specjalista oczekuje spadku rentowności w rafinerii i petrochemii i nie wyklucza testowania cyklicznych minimów. Zaleca przeważanie spółek z ekspozycją na sektor wydobywczy (PGNiG), negatywnie podchodzi natomiast do akcji największych beneficjentów ery taniej ropy. Dlatego radzi redukować pozycje w akcjach MOL i Grupy Lotos oraz sprzedać walory PKN Orlen.  

ropa
Zobacz więcej

ropa fot. Bloomberg

- Amplitudy wahań pomiędzy krańcowymi fazami cyklu w sektorze paliwowym potrafią być olbrzymie, a ich siła jest wprost proporcjonalna do okresu trwania koniunktury/dekoniunktury.

(…) Na pierwszy rzut oka doszło już co prawda do pewnej zmiany pozycjonowania pomiędzy obszarami downstream i upstream, ale w naszej opinii ruchy te były niesymetryczne, a

zachowanie poszczególnych subindeksów wskazuje, że rynek wierzy obecnie w średnioterminową koegzystencję wysokich marż na wydobyciu i przerobie ropy. Tymczasem dostrzegamy szereg ryzyk,

które nie tylko sugerują normalizację rentowności w rafinerii czy petrochemii w średnim terminie, ale wręcz uprawdopodabniają scenariusz testowania cyklicznych minimów – uważa Kamil Kliszcz.

 

spółka rekomendacja cena docelowa
Lotos redukuj 36,27 zł
MOL redukuj 18 970 HUF
PGNiG kupuj 6,52
PKN Orlen sprzedaj 66,13

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy