Marazm na GPW utrzyma się przez lata

Bezruch, który zapanował na warszawskiej giełdzie, może trwać latami, zapowiada Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Od początku roku na warszawską giełdę weszło zaledwie siedem spółek, które zebrały z rynku 301,5 mln zł, wynika z danych GPW. To 25-krotnie mniej niż w rok temu i najmniej od stojącego pod znakiem bessy roku 2015, oblicza agencja Bloomberg. Średnie obroty sesyjne są o 17 proc. niższe niż w 2017 r., a towarzyszy temu spadek indeksu WIG od początku roku o 14 proc. Zdaniem Cezarego Stypułkowskiego, prezesa mBanku, ten marazm szybko nie przeminie. Zmiany obowiązujących w UE regulacji finansowych oraz konsekwencje afery Getbacku, w tym umorzenia przez klientów jednostek funduszy i spadek zainteresowania inwestycjami w akcje, stawiają pod znakiem zapytania sposób, w jaki w ostatnich latach funkcjonował polski rynek kapitałowy, ocenia menedżer.

- Zanim wyłoni się nowy kształt rynku, czekają nas dwa-trzy trudne lata, z niższymi obrotami, mniejszą liczbą emisji akcji i słabszymi nastrojami inwestorów – zapowiada Cezary Stypułkowski, który rozmawiał z dziennikarzami po ogłoszeniu przez mBank wyników kwartalnych.

Jednocześnie prezes instytucji przyznaje, że pewnym bodźcem dla aktywności inwestorów może być wejście w życie w połowie przyszłego roku Pracowniczych Planów Kapitałowych. W trzecim kwartale przychody mBanku z działalności maklerskiej i sprzedaży akcji spadły do 24,8 mln zł. Przyczyna tego najsłabszego wyniku kwartalnego od początku 2014 r. tkwi w spadku obrotów giełdowych oraz niskiej aktywności na rynku pierwotnym. Słaba koniunktura nie skłoni mBanku do aktywnych działań w kierunku konsolidacji branży zarządzania aktywami, zaznacza jednak Cezary Stypułkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy