mBank poleca akcje deweloperów

opublikowano: 07-11-2016, 07:00

Wiele atrakcyjnie wycenionych spółek, w większości o wysokiej zdolności dywidendowej — takich branż na GPW ze świecą szukać.

Większość akcji deweloperów mieszkaniowych, które pod lupę wziął Piotr Zybała, analityk mBanku, jest jego zdaniem niedowartościowana. Obliczony przez specjalistę indeks cen 10 spółek urósł w minionym kwartale o 5 proc. wobec zwyżki WIG o 8 proc. Licząc od początku roku, jest trochę lepiej (7 proc. zwyżki deweloperów wobec 5 proc. WIG), ale zdaniem eksperta dzięki temu wciąż jest to sektor niedowartościowany, na co dowodem są wskaźniki. Cena do zysku, prognozowanego na 2017 r., to średnio 7,8, a na 2018 — 6,3. Na dodatek większość firm kusi sporą zdolnością do wypłaty dywidendy. Przeciętna oczekiwana stopa dywidendy za 2017 r. to 5,9 proc., a za 2018 r. 6,9 proc.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Sprzedaż mieszkań w spółkach giełdowych za trzeci kwartał oceniamy bardzo dobrze. Największe zaskoczenie dotyczy Dom Development i Robyga, których sprzedaż o około 15 proc. przewyższy nasze oczekiwania z początku roku. Dane sprzedażowe za 9 miesięcy 2016 r. wyraźnie pokazują również, że kilka spółek relatywnie słabo radzi sobie ze sprzedażą mimo sprzyjających warunków rynkowych. Dotyczy to przede wszystkim Inpro, Budimeksu, Ronsona, Marvipolu i Polnordu, co generalnie wynika z trzech przyczyn: wysokiej bazy, słabszej jakości oferty oraz mniej licznej oferty — uważa Piotr Zybała. Specjalista zaznacza, że efekt wysokiej bazy dotyczy tylko Budimeksu, w pozostałych spółkach problemem jest jednak oferta.

— Często barierą we wprowadzeniu kolejnych etapów inwestycji są kwestie administracyjne, a nie sam brak odpowiednich nieruchomości w banku ziemi. Większość spółek nie była w stanie wprowadzić do oferty zapowiadanej liczby mieszkań, mimo że mamy do czynienia z dobrze zorganizowanymi dużymi przedsiębiorstwami — twierdzi analityk mBanku.

Do relatywnie najdroższych akcji w sektorze Piotr Zybała zalicza walory Dom Development, Robyga i Ronsona, do stosunkowo najtańszych — Atalu, Lokum, LC Corp i Vantage.

Jego zdaniem, nie materializuje się potencjalnie jedno z największych zagrożeń dla deweloperów, czyli niekontrolowany wzrost oferty rynkowej. Na wysokim poziomie utrzymuje się też efektywność sprzedaży na sześciu największych rynkach. Problemów z popytem nie ma ze względu na niskie stopy procentowe, silny rynek pracy i program Mieszkanie dla Młodych.

— Skoro wstrzymanie na początku lipca dopłat w ramach MdM na 2017 r. nie spowodowało załamania sprzedaży mieszkań, tym bardziej nie spodziewalibyśmy się negatywnego wpływu zamykania programu w IV kwartale 2016 r. oraz I kwartale2017 r. Pozostaje jeszcze kwestia programu Mieszkanie+. Podejrzewamy, że budowa pierwszych mieszkań w ramach pilotażowego programu (17 miast) rozpocznie się za około rok i będą one dostępne do zamieszkania od 2019 r. W 2017 r. zapewne rozpoczną się zapisy na mieszkania.

Pilotażowy program nie dotyczy największych rynków (poza Poznaniem i Aglomeracją Katowicką), stąd jego wpływ na deweloperów mieszkaniowych powinien być umiarkowany. Ze spółek giełdowych działalność w Poznaniu i Katowicach prowadzą Ronson, Echo, Budimex, Atal i JWC. Według naszych szacunków, jedyniew Echu i Ronsonie rynki poznański i katowicki stanowią ponad 15 proc. biznesu — mówi Piotr Zybała.

Ekspert uważa, że w tym roku deweloperzy mieszkaniowi będą jedną z branż o najszybciej rosnących wynikach, a dynamika utrzyma się także w dwóch kolejnych latach. Do relatywnie najdroższych akcji w sektorze Piotr Zybała zalicza walory Dom Development, Robyga i Ronsona, do stosunkowo najtańszych — Atalu, Lokum, LC Corp i Vantage. W porównaniu z raportem analityka, opublikowanym w lipcu, z pierwszej grupy wypadł Polnord, z drugiej Archicom i JWC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu